ABD Senatörleri Hazineyi Kripto Kurallarını Belirlemeye Çağırıyor

Altı senatör, ABD Hazinesinin kısa süre önce geçirilen bir yasa tasarısıyla ilgili olarak hızla kural koymaya başlamasını talep etti.

Kasım ayında Biden yönetimi, kripto şirketlerine ve protokollerine işlem raporlama gereklilikleri getiren bir yasa tasarısı olan Altyapı Yatırım ve İş Yasası’nı (IIJA) yasalaştırdı. Tasarı, o sırada “komisyoncular” terimi ve bunlarla ilgili gereklilikler konusundaki endişeler nedeniyle eleştiri aldı. Bu terim tasarıda yeterince geniş tanımlandı ve sadece kripto borsaları için değil, aynı zamanda madencilik firmaları, cüzdan şirketleri ve kripto para işlemlerini doğrudan ele almayan diğerleri için de geçerli olacaktı.

Bu endişe Salı günü çeşitli senatörler tarafından yayınlanan bir mektupta yinelendi. O mektubun bir bölümü şöyledir:

“Bazı piyasa katılımcıları, ‘broker’ ifadesinin aşırı geniş bir yorumunun, yalnızca [işlemleri doğrulamak] ile ilgilenen belirli kişileri ve yalnızca kullanıcıların dijital varlık cüzdanlarının velayetini korumalarını sağlayan yazılım veya donanım çözümleri sağlayan kuruluşları yakalayabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. ”

Yazarlar, yasanın uygun bir kapsama sahip olması gerektiğinde ısrar etmeye devam etti ve ABD Hazinesini İdari Usul Yasası (APA) kapsamında “hızlandırılmış bir şekilde” kural koymaya davet etti. Ayrıca Hazine’yi 2021’in sonundan önce gayri resmi rehberlik yayınlamaya çağırdılar.

Mektup, siyasi koridorun her iki tarafından altı senatör tarafından imzalandı: Senatörler Rob Portman (R-OH), Mark R. Warner (D-VA), Mike Crapo (R-ID), Kyrsten Sinema (D-AZ), Pat Toomey (R-PA) ve Cynthia Lummis (R-WY).

Bu senatörlerden bazıları, Ağustos ayı gibi erken bir tarihte bir değişiklikle tasarıyı değiştirme girişimlerinin arkasındaydı. Bu değişiklikler, esas olarak kripto borsalarını ve benzer şirketleri içerecek şekilde “aracılık” tanımını daraltacaktı.

Kural Koymak Kripto İçin İyi mi?

Bugünkü mektupta ayrıntıları verilen talepler, ABD hükümeti içinde aşırı geniş bir raporlama yasasına hala direnç olduğunu gösterdiği için kripto topluluğu tarafından iyi karşılanmalıdır.

Ancak bazı uzmanlar, talep edilen sürenin çok kısa olduğu ve talebin geri tepebileceğine dair endişelerini dile getirdi. Coincenter Genel Müdürü Jerry Brito, bunun “kamuoyuna yorum yapılmadan acele rehberliğe” yol açabileceğini öne sürdü. Kural koymanın kesinlikle APA ve kamuoyu yorumları yoluyla gerçekleştirilmesi gerektiğinde ısrar etti. Altyapı kanunu geçen ay yasalaşmış olsa da, hüküm Ocak 2024’e kadar yürürlüğe girmeyecek ve ABD Hazinesi yine de içeriğinin nasıl uygulanacağını belirlemeli.