Alibaba, Telif Hakkı Satışı İçin NFT Pazarını Başlattı

Çin’in çok uluslu e-ticaret firması Alibaba Group Holding, ticari marka sahiplerinin fikri mülkiyetlerine tokenize edilmiş lisanslar satmalarına izin veren yeni bir değiştirilemez token (NFT) pazarını başlattı.

“Blockchain Dijital Telif Hakkı ve Varlık Ticareti” olarak adlandırılan yeni NFT pazarına Alibaba’nın Açık Artırma platformu üzerinden erişilebilir. Platform aracılığıyla başlatılan NFT’ler, Sichuan Blockchain Derneği Telif Hakkı Komitesi tarafından merkezi olarak işletilen dağıtılmış bir defter teknolojisi platformu olan “Yeni Telif Hakkı Blok Zinciri”nde yayınlanacaktır.

Alibaba’nın sahibi olduğu haber yayını South China Morning Post’un (SCMP) 17 Ağustos tarihli haberine göre , pazar yeri yazarları, müzisyenleri, sanatçıları ve oyun geliştiricileri hedef almayı umuyor.

Pazar zaten yayında ve önümüzdeki ay açık artırmaya çıkacak birkaç NFT’ye ev sahipliği yapıyor. Teklif sahipleri, açık artırmalara katılmak için 500 yuan (kabaca 77 $) depozito yatırmak zorundadır. Yaklaşan her müzayede, her biri için 15$’lık bir rezerv fiyat belirledi.

Alıcılar, koleksiyonlarını WeChat’e entegre olan kripto portföy uygulaması Bit Universe aracılığıyla görüntüleyebilir.

Sergilenen pek çok NFT, alıcılara hangi hakların verildiğini açıklamıyor, hatta bir NFT’nin lisanssız Star Wars hayran sanatını tasvir ettiği görülüyor.

Bu, Alibaba’nın bugüne kadarki en büyük NFT duyurusu olsa da, firmanın yan kuruluşlarının çoğu, halihazırda değiştirilemez tokenleri benimsiyor.

Temmuz ayında Alibaba’nın sahip olduğu e-ticaret platformu Taobao’nun Çin sanatını ve girişimciliğini kutlayan yıllık Maker Festivali’nde ilk kez NFT’leri sergilediğini bildirdi. Etkinlik, Çinli sanatçı Huang Heshan tarafından yaratılan NFT tabanlı gayrimenkul satışına ev sahipliği yaptı.

Yine temmuz ayında SCMP, 1997’de Hong Kong’un İngiltere’den Çin’e devredilmesi gibi, yayın tarafından 118 yıllık arşivinden bildirilen tokenize edilmiş tarihi anları içeren ‘ARTIFACT’ adlı bir NFT projesini başlattı.