Arjantin Devlet Başkanı Bitcoin ve CBDC’ye Açık Ancak Merkez Bankası Bu Düşünceye Hayır Diyor

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, ortaya çıkan varlık sınıfına karşı geri çekilmek için hiçbir neden olmadığını öne sürerek dijital varlıklara destek olduğunu belirtti.

Yerel medya kuruluşu Caja Negra ile 12 Ağustos’ta yaptığı röportajda Fernandez, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) keşfetmeyi düşünüp düşünmeyeceği veya hatta bu yılın başlarında El Salvador’un yaptığı gibi Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edip etmeyeceği hakkındaki bir soruyu yanıtladı .

Fernando, “Aşırı fazla ileri gitmek istemiyorum ama ‘hayır’ demek için bir neden yok,” dedi ve ekledi: “Avantajın, enflasyonist etkinin büyük ölçüde sıfırlanmış olması olduğunu söylüyorlar. ”

Enflasyon, Arjantin’in önceki cumhurbaşkanı iş adamı Mauricio Macri’nin yönetimi için belirleyici bir konuydu. Hükümet verileri, Macri’nin 2019’da görevden ayrıldığı zamanki 100 Arjantin pesosunun bugün 661 pesoya eşdeğer olacağını gösteriyor.

Arjantin’in sıkı para birimi kontrollerine rağmen, mevcut Başkan, Bitcoin’in daha geniş küresel ekonomide enflasyona karşı bir korunma olarak artan algılarına dikkat çekti. Ancak Fernandez, kripto para birimi sektörü için hala çok erken olduğunu da temkinli bir şekilde kaydetti:

Ne kadar yabancı olduğu ve bu servetin nasıl gerçekleştiğini anlamak zor olduğu için ihtiyat var. Dünyadaki birçok insanın bu endişeleri var ve bu nedenle proje veya sistem henüz olduğundan daha fazla genişlemedi. Ama düşünülmesi gereken bir konu.”

Başkanın dijital varlıkları keşfetmeye açık olmasına rağmen, Arjantin merkez bankası başkanı Miguel Pesce, sektöre yönelik bir baskıyı tehdit ediyor gibi görünüyor.

10 Ağustos’ta Arjantin Finans Yönetici Enstitüsü Dijital Finans Forumu sırasında konuşan Pesce, dijital varlıkları ekonomik istikrar için bir tehdit olarak nitelendirerek ve sektör için daha sıkı düzenlemelerin habercisi olarak kripto para birimini hedef aldı.

Etkinlik sırasında Pesce, BTC’nin kısa vadeli hype döngüleri dışında yatırımcılar için değer üretemediğini iddia etti. Merkez bankası başkanı ayrıca Bitcoin’i bir emtiaya benzeterek, BTC’nin ülkenin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından tanımlandığı gibi “finansal bir varlık olmadığı” sonucuna vardı.

Pesce, “Bitcoin’in ödeme sistemi ve döviz piyasası ile kesişimini düzenleme” niyetini dile getirdi ve kripto para biriminin yerel finansal istikrar için “çok zararlı olabileceği” konusunda uyardı.

Merkez bankası, sektörü düzenlerken “düşük gelişmişlikteki yatırımcıların” kripto varlıklarını kullanmasını önlemeye öncelik vermek istiyor ve Pesce şunları söylüyor:

“Kripto para birimlerinin şüphelenmeyen insanlar üzerinde aşırı kar elde etmek için kullanılmasından endişe duyuyoruz.”