Avustralya Polisi FBI’ın Yardımıyla 1 Milyon Dolarlık Kripto Paraya El Koydu

Avustralya Federal Polisi (AFP), Yeni Güney Galler Yüksek Mahkemesinin hüküm giymiş bir bilgisayar korsanına ait kripto para biriminin müsaderesine karar verdiğini doğruladı. AFP, “1.2 milyon dolardan fazla olan kaybedilen kripto para miktarı, Commonwealth kripto para biriminin en büyük müsaderesi” dedi.

Avustralya Federal Polisi (AFP) Cuma günü yaptığı açıklamada, hüküm giymiş bir bilgisayar korsanının “kripto para biriminde 1,66 milyon dolardan fazla [Avustralya doları] kaybetmesine ve İngiliz Milletler Topluluğu’na nakit para vermesine karar verildiğini” duyurdu.

23 yaşındaki Sidney suçlusu, geçen yıl Ekim ayında çeşitli suçlardan suçlu bulundu. AFP liderliğindeki Suçlu Varlıklara El Koyma Görev Gücü (CACT), “kripto para birimi artı banka ve Paypal hesapları üzerinde sahte isimlerle tutulan, ancak adam tarafından kontrol edildiğinden şüphelenilen kısıtlama emirleri aldı” dedi.

Yeni Güney Galler Yüksek Mahkemesi geçen hafta 1,66 milyon Avustralya dolarının İngiliz Milletler Topluluğu Müsadere Edilen Varlıklar Hesabına el konulmasına karar verdi ve buna 1,2 milyon AU$’dan (902,276 ABD$) fazlası kripto para birimi de dahil oldu. AFP ayrıntılı olarak:

“1.2 milyon dolardan fazla olan kaybedilen kripto para birimi miktarı, Commonwealth kripto para biriminin en büyük müsaderesi.”

AFP, Avustralyalı adamın ABD’deki bir adamla “akış hizmeti müşterilerinin oturum açma bilgilerini ve şifrelerini çalmak ve daha sonra onları daha ucuza çevrimiçi satmak” için komplo kurduğunu ekledi. Haberlere göre, Sydneyli adamın adı Evan McMahon. ABD’deki suç ortağı Samuel Joyner’dı.

Soruşturma, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Mayıs 2018’de Netflix, Spotify ve Hulu dahil olmak üzere çevrimiçi abonelik hizmetleri için çalınan hesap ayrıntılarını satan bir hesap oluşturucu web sitesi hakkında AFP’ye bilgi göndermesinden sonra başladı.

AFP siber suç müfettişleri daha sonra Sydney’li adamın evinde bir arama emri çıkardı ve kripto para birimine ve çeşitli kanıtlara el koydu. Nisan ayında iki yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı.

Duyuruda, fonların İçişleri Bakanı Karen Andrews tarafından suç önleme, kolluk kuvvetleri ve toplum güvenliği ile ilgili girişimleri desteklemek için yeniden dağıtılacağı belirtildi.