Bekleyen Altyapı Tasarısı DeFi Hizmetlerini Etkileyebilir

Virginia Üniversitesi hukuk öğretim görevlisi Abraham Sutherland’ın bir uyarısına göre, ABD’de bekleyen iki altyapı yasalarından birinin DeFi borsaları ve diğer hizmetler üzerinde etkileri olabilir.

Ağustos ayında ABD Senatosu, kripto komisyonları için işlem raporlama gereksinimlerini artırmaya yönelik hükümler içeren bir altyapı yasasını onaylamak için oy kullandı. O zamanki tartışmaların çoğu Coinbase ve Binance gibi merkezi kripto borsaları için çıkarımlara odaklanmış olsa da, tasarının DeFi hizmetleri için gözden kaçan çıkarımları olabilir.

Sutherland, “halkın muhalefetini çeken sözde ‘komisyoncu’ hükmünden” farklı olduğunu belirttiği vergi kanunu 6050I bölümünde yapılan bir değişikliğe dikkat çekti. Aksine, Sutherland, vergi kanununda yapılan bu değişikliğin, 10.000 ABD Dolarından fazla değerde “dijital varlıkların” alıcılarının, fonları aldıktan sonra gönderici adlarını, adreslerini ve SSN’leri hükümete bildirmelerini gerektireceğini söylüyor.

Bu hükmün, daha önce endişelendiği gibi alıcılar hakkında bilgi değil, alıcıların gönderenler hakkında bilgi toplamasını gerektirdiğini açıkladı. Ayrıca, sadece bankalar ve finansal kuruluşlar muaf olduğundan, bu tüm işletmeler için geçerlidir.

Sutherland, bu kuralın özellikle DeFi platformları ve hizmetleri için zorlayıcı olabileceğine inanıyor. DeFi platformları anonim olmakla kalmaz, DeFi kullanıcıları genellikle bir likidite havuzundan veya akıllı sözleşmeden para alır, yani tanımlanacak tek bir gönderici yoktur.

Sutherland, “Tüzük, DeFi’yi tamamen yasaklamayacaktı ancak DeFi’nin çalışma şekli bug öz önüne alındığında, uymayı imkansız hale getirecek” dedi.

Coinbase CEO’sunun Konuyla İlgili Yorumları

Coinbase CEO’su Brian Armstrong da kurala dikkat çekti ve tüzüğün “bir felaket gibi göründüğünü” ve “DeFi gibi birçok sağlıklı kripto davranışını dondurabileceğini” belirtti. Coinbase’in hukuk ekibinin “etkilerin tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışmak için bunu daha fazla araştırdığını” da sözlerine ekledi.

Coinbase’in kendisi merkezi bir borsadır ve Armstrong ve diğerlerinin Ağustos ayında endişelerini dile getirdikleri aracılık kurallarından etkilenmesi daha olasıdır. Coinbase, herhangi bir DeFi hizmetini işletmez veya sahibi değildir.

Ancak Coinbase, DeFi hizmetlerini Cüzdanına entegre ediyor ve DeFi’yi Kazan programında yoğun bir şekilde içeriyor. Armstrong henüz bunu açıkça önermemiş olsa da, dernek bir risk olarak görülürse şirket, DeFi’den makul bir şekilde uzaklaşabilir. Beklenmeyen bir olayda, ABD Temsilciler Meclisi’nin bu gece daha önce Senato’dan geçen altyapı tasarısını oylaması bekleniyor.