BetaShares Kripto Şirketi ETF, Açılış Gününde Avustralya Rekorlarını Kırdı

Avustralyalı fon yönetimi şirketi BetaShares’in yeni kripto şirketi ETF, listelemenin ilk 15 dakikasında Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX) rekorlarını kırdı.

Sermaye Takdiri Portföy Çeşitlendirmesi (CRYP) fonu, yatırımcıların borsalar, madencilik şirketleri ve ekipman firmaları gibi dünyanın dört bir yanından 50 tamamen borsada işlem gören kripto şirketlerine yatırım yapmalarını sağlar.

CRYP’deki en iyi şirketlerden bazıları arasında Galaxy Digital (%12,0), Marathon Digital (%11,3), Coinbase Global (%10,7), Silvergate Capital (%10,2) ve Microstrategy (%9,4) yer alıyor.

Yatırımcılar, dakikalar içinde 5,8 milyon ABD Doları (8 milyon ABD Doları) olan mevcut ETF rekorunu kırdı ve açılış gününün sonunda toplamda neredeyse 31,3 milyon ABD Doları (42,5 milyon ABD Doları) seviyesine yükseldi ve ASX’te kripto maruziyeti için büyük bir bastırılmış talebin sinyalini verdi.

Avustralya kripto yatırım platformu Zerocap Ryan McCall, Avustralya’nın son 12 aydaki kripto iştahı göz önüne alındığında, CRYP’nin başarısının sürpriz olmadığını söyledi.

“Bu yıl işimizde de rekorlar kırıldı; yüksek net değere sahip bireylerden, aile ofislerinden ve danışmanlardan gelen talep gerçekten arttı ve bu, kurumsal benimsemeyle birlikte hızlanacak gibi görünüyor.”

“Avustralya’da bir spot Bitcoin ETF çok uzakta değil, onu Ethereum ve potansiyel olarak diğer kripto para birimleri takip ediyor.”

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), uzun bir yönerge listesinin takip edilmesi koşuluyla, Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin piyasaya sürülmesi için yeşil ışık yaktı.

CRYP’nin başarısı, ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF’yi belirleyen ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’sinin lansmanını yansıtıyor Ekim lansmanı, açılış gününde 24.313 milyon BITO hissesinin el değiştirmesiyle yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hacim gördü. Bununla birlikte, ABD düzenleyicileri, Avustralya’yı oyunda öne çıkaran spot bir Bitcoin ETF’yi (vadeli işlem sözleşmeleri yerine gerçek Bitcoin’i tutan) onaylama konusunda isteksiz görünüyor.