Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’i İlk Gününde 1 Milyar Dolarlık İşlem Hacmiyle Açıldı

ProShares’in Bitcoin Stratejisi borsa yatırım fonu (BITO), açılış gününün sonunda rakam 1 milyar doların biraz üzerine çıkarak bir ETF için şimdiye kadarki en yüksek “doğal” hacmi gördü.

Genel olarak ikinci sırada yer alıyor ve Nisan ayında ilk çıkışında 1,16 milyar dolarlık hacim rezervasyonu yapan Blackrock US Carbon Transition Readiness ETF’nin hemen arkasından geliyor.

ProShare’in Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF’si, 19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) 40.88 $ açılış fiyatı ile piyasaya sürüldü. TradingView’den alınan verilere göre, BITO günü toplam 24.313 milyon hisse el değiştirerek 41.94 dolardan kapattı ve ilk gün hacmi 1 milyar doların biraz üzerinde.

BITO’nun açılış günü performansı hakkında yorum yapan Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, ProShares’in ETF’sinin “doğal” veya “taban ilgisi” açısından tartışmasız en büyük olduğunu tweetledi.

Balchunas, Blackrock’un ABD Karbon Geçişine Hazırlık ETF’sinin (LCTU) Nisan lansman hacminin “önceden planlanmış bir dev yatırımcı” tarafından yönlendirildiği için “doğal” olmadığını söyledi. LCTU’nun günlük hacmi de lansmandan sonraki günlerde 2 milyon ila 6 milyon dolar arasında bir uçurumdan düştü.

İlk gün BITO için 570 milyon dolar değerinde giriş olduğu bildirildi, bu da ProShares’in ETF’sinin 12 ayda piyasaya sürülen ilk tek emtia ETF’si için bir yıllık net akışlar açısından kendisini bir endüstri ağırlığı olarak sıralayabileceğini gösteriyor.

FactSet’ten alınan verilere göre, pakete liderlik eden ilk iki emtia ETF’si, birinci yıl sırasıyla 3 milyar dolar ve 1,7 milyar dolarlık akışla Altın ve Gümüş’tür. Emtiaların dışında, 5.351 milyar dolarlık bir ETP için ilk yıldaki en büyük akış Invesco QQQ Trust içindi.

Yükseliş performansı ProShares ve kripto sektörü için önemli bir kilometre taşını işaret ederken Balchunas, diğer şirketin kendi Bitcoin ( BTC ) vadeli işlem ETF’lerini başlatmasının sonuçları olabileceği konusunda uyardı :

“Bugünün diğer sonucu, sıradaki ETF’lerin başarılı olması için hayatı çok daha zor hale getiriyor. Zaman esastır. Her gün önemlidir, çünkü bir ETF ‘tek’ olarak bilinir hale geldiğinde ve tonlarca likiditeye sahip olduğunda, çalmak neredeyse imkansızdır.”