BlackRock Bitcoin Madenciliği Firmalarında 384 Milyon Dolarlık Hisseye Sahip

9 trilyon dolarlık yatırım yöneticisi BlackRock tarafından sunulan raporlar, firmanın iki önde gelen halka açık Bitcoin madencilik firmasına önemli yatırımlar yaptığını ortaya koyuyor.

Forbes tarafından ortaya çıkarılan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan 30 Haziran tarihli bir dosya, BlackRock’un Marathon Digital Holdings’in (MARA) %6,71 hissesine ve Riot Blockchain’in (RIOT) %6,61’ine sahip olduğunu gösteriyor.

BlackRock yaklaşık 207 milyon dolar değerinde Marathon ve 176 milyon dolar değerinde Riot satın aldı.

Etf.com göre, Blackrock en iShares Russell 2000 ETF daha fazla pay tutan Maraton ve Riot iShares Russell 2000 Değer ETF aynı ölçü üzerine üçüncü sırada ise, başka herhangi bir ETF daha.

Yatırımlar, BlackRock’un dijital varlık sektöründeki ilki değil, firma Ocak ayında SEC’e nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri satın almak için fonlarından ikisi için başvuruda bulundu ve Nisan ayında BlackRock Global Allocation Fund’ın 37 satın aldığını açıkladı. Chicago Ticaret Borsası’ndan BTC vadeli işlem sözleşmeleri.

Kurumsal yatırımcılara Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto pazarlarına maruz kalmalarını sağlayan az sayıda ürünle, Bitcoin madencilik hisseleri son yıllarda giderek daha popüler bir yatırım haline geldi.

BTC son 12 ayda yaklaşık %288 artarken, Marathon’un hissesi %754 arttı ve Riot %848 kazandı.

Fidelity Group ve Vanguard Group, son aylarda BTC madencilik sektörüne önemli ölçüde yatırım yapan büyük firmalar arasında.

Etf’e göre Vanguard’ın Total Stock Market ETF’si ve Bilgi Teknolojileri ETF’si, RIOT holdingleri tarafından dördüncü ve beşinci en büyük fonlar olarak sıralanırken, firmanın Small-Cap ETF ve Small-Cap Growth ETF’si, Etf.com’a göre MARA hisselerinin dördüncü ve beşinci en büyük ETF sahipleridir.