Cardano, Akıllı Sözleşmelerin Eylül’de Hayata Geçeceğini Söyledi

Cardano, akıllı sözleşmelerin Alonzo Hard Forkunun  bir parçası olarak hayata geçmesi için 12 Eylül’ü hedefliyor.

Cardano blok zincirinin arkasındaki ekip, merakla beklenen akıllı sözleşme sunumu için bir tarih belirledi.

Cardano’yu geliştiren ekip olan Input Output’tan yapılan son duyuruya göre, akıllı sözleşmelerin lansmanı 12 Eylül’de “Alonzo” adlı bir hardfork ile gerçekleştirilecek.

Lansmanı akıllı sözleşmeler Kanıtı-of-Hissesini blockchain üzerindeki in-house programlama dili, Plutus yazılmış Defi gibi kullanım durumları kapsayan dApps başlatılması yönünde izin verecektir.

Cardano Teslimat Müdürü Nigel Hemsley, bir video akışında güncellemeyi onayladı. “Ana ağdaki sert çatala doğru hızla ilerliyoruz” dedi. “Mühendislik ve test ekiplerimiz, bileşenlerin güncellendiğinden ve son Alonzo sürümüne hazır olduğundan emin olmak için son derece sıkı çalışıyor.”

Geçmişte ekip, yavaş sunumlar ve akıllı sözleşmelerin eksikliği nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Son aylarda Cardano önemli ilerleme kaydetti ve akıllı sözleşmelerin uygulanmasına yönelik programı kademeli olarak çözdü.

Geçen hafta Input-Output, projenin ilk halka açık test ağı versiyonu olan Alonzo Purple’ı hayata geçirdi. Proje şu anda, önümüzdeki ay planlanan ana ağ hardforku ile sona erecek olan bir dizi Alonzo test ağının ikinci son aşamasında .

Alonzo Purple, topluluğun akıllı sözleşme kodunu test etmesi, doğrulayıcı düğümleri çalıştırması ve varlıkları paylaşması için ağı açar. Ana ağ hardforkunun zaman çizelgesi açısından, ekip önümüzdeki hafta düğümün ana aday sürümünü tamamlayacak. Ayrıca, son dağıtıma doğru ilerlemek için yazılım testi ve son dakika kontrollerine odaklanılacaktır.

Lansman için hazırlanan ekip, DB-Sync, Cardano wallet, Rossetta API ve GraphQL Explorer gibi bileşenler de dahil olmak üzere 140’tan fazla borsanın eksiksiz yazılım paketiyle hazır olması gerektiğini kaydetti. Bu hedefe ulaşmak için Cardano Vakfı, Alonzo Purple entegrasyonunu başlatmak için 140 borsa ile birlikte çalışıyor.

Tüm yazılım bileşenleri hazır olduğunda, bir sonraki adım, ana ağın başlatılmasından önceki son aşama olması gereken 1 Eylül’de son bir test ağı uygulamaktır.