Chia Ağı Çevreyi Ve Donanım Sektörünü Ne kadar Etkiliyor ?

Bitcoin ( BTC ) madencilerinin bıraktığı çevresel karmaşayı temizleme vaadiyle kripto para sahnesine çıkan Chia Network, göründüğü kadar çevreci olmayabilir.

Bitcoin, Ethereum ve diğerlerinden farklı olarak Chia Network , enerji yoğun çalışma kanıtı yerine bir alternatif kullanarak coin çıkarıyor . CHIA madeni paraları yalnızca sabit sürücü depolaması kullanılarak üretilir ve madencilikte özel ASIC donanımı veya GPU’lar gerektirmez .

Ancak Çin’den gelen raporlar, çevreyi kurtarma da kripto söz konusu olduğunda göründüğü kadar kolay olmadığını öne sürüyor. Yerel çıkış Hızlı Teknoloji göre, standart bir 512GB SSD raf ömrü 256 Terabayt yazma yapabiliyor. Buda 40 günlük süreçte dolmasına ve ssd nin bozulmasına neden oluyor.

1 TB’lık bir sabit sürücünün ömrü yaklaşık 80 gün olurken, 2 TB’lık bir sabit sürücünün yaklaşık 160 gün sürmesi beklenir. Normal koşullar altında, bu tür donanım parçalarının ortalama bir müşteriye yaklaşık on yıl dayanması beklenir.

Bir sabit sürücü belirli bir veri yazma hacmini aştığında, tüketici garanti korumaları geçersiz hale gelir. Sabit diskler tipik olarak üç ila beş yıllık garantilerle birlikte gönderilir, ancak CHIA madenciliği bu tür garantileri bir aydan biraz daha uzun bir süre içinde geçersiz kılabilir. Fast Technology, sabit disk üreticilerinin, bileşenlerinin CHIA madenciliğinde kullanılan gerçekliğini yansıtmak için garanti anlaşmalarının şartlarını yeniden yazmaya başladığını bildirdi. CHIA Mayıs ayı başında ticarete başladığında, Çinli perakendeciler sabit disk sıkıntısı yaşadı ve bu da sonunda yüksek kapasiteli disklerin (16 TB) maliyetini 6.000 yuan’a (933 $) yükseltti.

İşlemci ile yapılan madenciliğin getirisi az olsa da yaşanan çip krizi ile orta ve üst segment işlemcileri bulmak zor oluyor. Ethereum fiyatının artışı ile erkan kartı sektöründe madenciler abartı fiyattan aldıkları kartlarla dahi gelir elde ederek kartın parasını kapatıyor. Yaşanan çip krizi ve madencilerin baskısı bir süre daha ekran kartı sektörünü kötü etkileyecek gibi duruyor. Chia madenciliğinin popülerliği de artmaya devam ederse ssd ve harddisk fiyatlarında yükselişleri ve kıtlığı yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir