Çinli Yatırımcıların Chia Madenciliğine Yönelmesiyle Harddisk Fiyatları Artıyor

Çinli kripto madencileri artık sadece ASIC’lere ve GPU madencilerine bakmıyor aynı zamanda gözlerini Chia madenciliğine diktiler ve sabit disklerin fiyatlarını yükselmeye zorladılar.

Birkaç donanım haber kaynağı, Çinli tüccarların Chia ağ madenciliğine yatırımlarının arttığını bildirdi. Bu, sabit disklerin, özellikle de kurumsal sınıf olanların fiyatlarında bir artışa yol açtı.

E-ticaret sitelerinde satılan ürünlerin fiyatlarını takip eden Çinli bir mobil uygulama olan Manmanbuy.com’un verilerine göre, çeşitli depolama cihazı modellerinin fiyatları ay başından bu yana% 100’e varan artış gösterdi. Örneğin, 14 Nisan’dan önce Taobao’da 1150 yuan’dan 8 TB Seagate kurumsal sınıf sabit disk satıldı. Aynı cihaz şu anda 2.169 yuan’a mal oluyor.

Chia, 2017 yılında Bram Cohen tarafından kurulan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Chia, “daha merkezi olmayan, daha verimli ve daha güvenli olan daha iyi bir blok zinciri ve akıllı işlem platformu” olduğunu iddia ediyor. Yaratıcıları, e-atık gibi geleneksel kripto madenciliği faaliyetlerinin bazı sorunlarının üstesinden gelmek istediklerini iddia ediyorlar. Protokol, fikir birliği mekanizması için sabit disk depolama kapasitesini kullanır.

Şaşırtıcı bir şekilde, madenciler halihazırda Chia’nın yerel kripto para birimi olan XCH ile ticaret yapıyorlar, zincir içi işlemler 3 Mayıs’a kadar etkinleştirilmeyecek olsa bile. Teklifler ve talepler 200 $ civarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir