Coinbase, Tek Bir Kripto Düzenleyicisi Baskı Kuruyor: CEO ‘Sadece ABD’de 53 Düzenleyicimiz Var’ Diyor

Kripto borsası Coinbase, ABD’nin kripto sektörünü denetleyen tek bir federal düzenleyiciye sahip olması gerektiğine ikna etmek için bir dizi düzenleyiciyle görüşüyor. CEO Brian Armstrong, Coinbase’in “sadece bir ülkede, Amerika Birleşik Devletleri’nde 53 düzenleyiciye” sahip olduğunu belirterek, şu anda ABD’de çeşitli farklı düzenleyiciler olduğunu açıkladı.

Nasdaq listesinde yer alan kripto para borsası Coinbase, ABD’yi yalnızca bir kripto düzenleyiciye sahip olmaya zorluyor.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, “Orada bir dizi farklı düzenleyici ile görüştük düzenli olarak. Geçen hafta SEC başkanı Başkan Gary Gensler ile çok verimli olduğunu düşündüğüm bir toplantı yaptım” dedi. Şirketin geçen hafta 3. çeyrek kazanç çağrısı sırasında söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli farklı düzenleyiciler var. CFTC [Vadeli Emtia Ticaret Komisyonu], SEC [Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu], Hazine var ve sonra tabii ki para aktarım lisansları ve borç verme lisanslarında da devlet düzenleyicilerimiz var” diye ekledi.

Coinbase’in 100’den fazla ülkede müşterilere hizmet verdiğine dikkat çeken Armstrong, şunları söyledi:

Coinbase olarak sadece bir ülkede, Amerika Birleşik Devletleri’nde 53 düzenleyiciye sahip olmamız biraz şaşırtıcı.”

CEO, Ekim ayında yayınlanan kripto düzenleyici teklifi Coinbase’e atıfta bulunmaya devam etti. Dijital Varlık Politikası Önerisi (DAPP), ABD’de tek bir federal düzenleyiciye sahip olmayı önerir.

“Mevcut düzenleyicilerden birinin altında olabilir. Tamamen yeni bir varlık olmak zorunda değil, ancak onu biraz konsolide etmek ve bunu bu alanda daha fazla yenilik sağlamanın bir yolu olarak kullanmak güzel olurdu,” diye devam etti Armstrong, birçok düzenleyiciye sahip olmanın yeni başlayanlara gerçekten zarar verdiğini vurguladı.

Coinbase’in finans direktörü (CFO) Alesia Haas, “Şu anda hedefimiz düzenleyicimizi kriptoya odaklamak” dedi.

Bazı geleneksel finansal hizmetlere olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceğini belirterek “teknolojinin çok farklı olduğunu” açıkladı. CFO şu görüşleri dile getirdi:

“Teknolojiyi gerçekten derinden anlayan ve ardından kriptodaki finansal düzenleme için yeni ilkelerin neye benzediğini getirmeye yardımcı olan tek bir düzenleyiciye sahip olmanın yardımcı olacağını düşünüyoruz.”