Eski Finans Bakanı, Hindistan Hükümetini Kripto Para Hizmetlerini Regüle Etmeye Davet Ediyor

Daha önce Hindistan’ın uyguladığı engellemelerle piyasada geçici düşüş olmuştu ve düşük gelirli küçük yatırımcılar mağdur olup acele ile paralarını kurtarma peşine düşmüştü.

Hindistan’ın kripto para birimi tasarısını hazırlayan komiteye başkanlık eden eski Finans Bakanı Subhash Chandra Garg, hükümetin kripto para birimlerini yasaklamaması, bunun yerine düzenlemesi gerektiğini söylüyor ve hükümeti kripto hizmetlerini teşvik etmeye çağırıyor. Temmuz 2019’da hükümet görevinden istifa eden Garg, “Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Yasası Yasası, 2019” başlıklı kripto para birimi tasarısını hazırlayan bakanlıklar arası komiteye (IMC) başkanlık etti. Ancak Garg, bu yılın başlarında kripto faturasını hazırlarken kripto para birimlerinin Hindistan’ın ulusal para birimi ile rekabet ettiğini ve o sırada kripto varlıklarının öne çıkmadığını söyledi. Şimdi, kripto varlıklarının yasaklanmaması gerektiğine inanıyor. Hindistan hükümeti , kripto tasarısını parlamentonun Bütçe oturumunda sunmayı planlamıştı ve zaten sona ermişti ve hiçbir yasa tasarısı sunulmamıştı. Hindistan maliye bakanı ve Devlet Bakanı kripto yasa tasarısıyla ilgili bazı soruları yanıtladı. Ancak hükümet, tasarının ne zaman tanıtılacağına dair yeni bir plan açıklamadı.

 Ülkelerin bu denli yasaklamaları geçici düşüşe neden olsa da artan ilgi ve talep kurumsal iştahı arttırıyor buda hükümetleri regüle etmeye yöneltiyor. Diğer bir yandan ise Hindistan çok düşük ücretlerle çalışan ve gelişen yazılım sektöründe çok sayıda freelancer yazılım geliştiricisi barındırıyor, buda para transferlerini anlık ve düşük komisyonlarla alabileceklerini gösteriyor. Hindistan eğer regülasyon getirir ve toplumu buna teşvik ederse ülke ekonomisine olumlu etki edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir