Ethereum’un Gelişimi ve Ekosistemi Fiyatı Önlenemez Noktaya Çekiyor

Yakın zamanda gelen Berlin güncellemesi ile epey bir yol kat eden Ethereum Gas FEE yani transfer yaparken alınan ağ ücretleri nedeniyle fiyatı Bitcoin bazında darlaşıyordu. Bu güncelleme gelmeden önce dahi kullanıcılar yükselişi ön görerek 1 hafta önceden ivme alan Ethereum yazı hazırlanırken 2782 Dolardan işlem görüyor. Yapılan güncellemeler ile ağ daha ölçeklenebilir hale geldi ve ağ ücretleri daha düşük hale geldi. Tabi çoğu kullanıcı için 8 ila 12 dolar arasında izleyen ücretler halen küçük yatırımcıların canını yakıcak cinsten. Bundan ötürüde farklı projelere yönlenebiliyorlar.

Ethereum şuanki halinde bile kripto dünyasında bazı usta analistlerin gelecekte bitcoini geçicek dedirtmesine neden olmuştur. Nedeni ise bitcoin gibi teknolojik olarak geride kalmayıp sürekli yapılan güncellemelerle ve üzerinde geliştirilen sayamıcağımız kadar proje bulunmakta ve bu ekosistemde kullanıcılar hem ağa hemde yatırım aracı olarak ilgi göstermekte. Daha öncede çinli madenciler topladıkları RTX 3060 ekran kartlı laptoplarla normal ekran kartı bulunamayan bu piyasada dahi bir şekilde ethereum kazımı yaparak yatırımlarını arttırmayı hedeflemişlerdi.

Bir diğer husus ise Ethereumu usta analistlerin gözdesi haline getiren ise akıllı kontratlar oluyor, blok zinciri üzerinde yazılan bu kontratlar kodlama dillerinden aşina olduğumuf if komutu gibi çalışıp koşula göre basit bir şekilde geri döndürülemez ve güvenli bir şekilde dizayn edilebiliyor ve bu ekosistemin devamlılığını eksiklerini giderebilceği veya daha farklı fikirlerin atılabileceği bir noktaya itiyor. Ethereum’da gelicek olan Londra güncellemesi ile bu ekosistemin çok daha ileriye götürecek olan stake etme dediğimiz eyleminde yatırımcılar adına çok daha ilgi çekici hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir