Ev Elektriği Kullanan İranlı Kripto Madencileri Yüksek Cezalar Alacak

İran yaşadığı enerji yaşadığı enerji problemlerinde planlananın dışında elektrik kullanımı sağlayan kripto madencileriyle mücadele etmeye devam ediyor.

Yeni bir rapora göre İran hükümeti, evdeki kripto madencilerine karşı yeni önlemler başlatarak kripto para madenciliği endüstrisini yakından izlemeye devam ediyor.

İran Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi, ev elektriği ile kripto madenciliğinin yasal olmadığını ve bu nedenle yerel haber ajansı The Tehran Times’ın  Pazar günü yaptığı bildiride ev madencileri keşfedilirse ağır para cezaları ödemek zorunda kalacaklarını söyledi.

Yetkili, hane halkı enerjisini kullanan kripto madencilerinin de elektrik şebekesine verilen olası zararları tazmin etmeleri gerekeceğini belirtti.

Rajabi, hükümetin İran’ın elektrik sıkıntısının üstesinden gelmek için bu önlemleri aldığını söyledi. Hidrokarbonlara uygulanan yabancı yaptırımların sonucu ve ortalamanın altında yağış nedeniyle hidroelektrik üretiminin azalması.  

Rajabi, yetkisiz kripto madenciliğinin yerel elektrik şebekesine zarar verebileceğini ve kesintilere yol açabileceğini belirtti. İran’da yadadışı kripto madencilik faaliyetleri geçen hafta %87 oranında olduğunu açıkladı.

İran’daki enerji krizi, hükümetin enerji yoğun endüstriyi sıkı bir şekilde kontrol etmesine yol açtı. 2018’de İran Yüksek Siber Uzay Konseyi sekreteri, ülke hükümetinin çeşitli bakanlıklarının madenciliği bir endüstri olarak kabul ettiğini söyledi. Sonunda, İran hükümeti 2019’da kripto madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak onayladı ve bunu bir lisans programına tabi tuttu. Bune ek olarak elektrik kullanımı için yetkilendirme gerekli.

Nisan ayında merkez bankası, bankalara ve lisanslı döviz bürolarına Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımların etkisini azaltmak ve ithalatlar için ödeme olarak kripto para birimi kullanma yetkisi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir