Evergrande’nin Hisseleri Şüphelerden Ötürü İşleme Kapatıldı

China Evergrande’nin hisseleri, mücadele eden emlak devinin muazzam finansal yükümlülüklerini yerine getirip getiremeyeceğine dair şüpheler nedeniyle Pazartesi günü bir anlaşma bekleyen Hong Kong borsasında durduruldu.

Evergrande bir raporlamada, hisselerinin “büyük bir işlem” ile ilgili bir duyuru öncesinde durdurulduğunu söyledi. Ek ayrıntı vermedi.

Gayrimenkul geliştiricisi bir zamanlar Çin’in en üretkeniydi. ABD doları tahvillerinde iki önemli faiz ödemesini kaçırdıktan sonra yabancı yatırımcılar ve yerel düzenleyiciler tarafından yakından izlendi. Eksik ödemenin temerrüt olarak kabul edilmesinden önce her birinin 30 günlük ödemesiz süresi olduğundan, kaçırılan ödemeler mutlaka bir temerrüdü tetiklemeyebilir.

Evergrande, 300 milyar dolardan fazla ödenmemiş faturası olan müteahhitler ve çalışanların yanı sıra 1,6 milyon kadar tamamlanmamış daire bekleyen ev alıcılarının baskısı altında. Son günlerde, Wall Street bankaları ve finansal dedektifler, Evergrande’nin yüksek borç yığınına katkıda bulunabilecek garantiler şeklinde sahip olabileceği diğer yükümlülükleri ortaya çıkarıyor.

Şirket, kaçırılan tahvil ödemelerini ele almadı, ancak geçen hafta bir Çin bankasındaki hissesini 1.5 milyar dolara sattığını ve bunun da borçlarının bir kısmını ödediğini söyledi. Ödeme borcu olan yatırımcılar, şirketten de hiçbir şey duymadıklarını söyledi.

Birçoğu, Pekin’in Evergrande’yi kurtarmak için devreye gireceği bir senaryo konusunda giderek karamsar hale geldi. Geleceği için “tüm olası seçenekleri araştırmak” için yeniden yapılandırma uzmanlarını işe aldı.

Evergrande tahvillerinde pozisyonu olan bir yatırım firması olan SC Lowy’nin CEO’su Michel Löwy, “Grubun yeniden yapılandırılması gerektiği için ödeme yapılmasını beklemiyorum” dedi.

Evergrande’nin sahip olduğu ancak henüz gelişmemiş olan arazinin kalitesi hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktıkça durum hakkında çok daha olumsuz olduğunu söyleyen Bay Löwy, “Bence tahvil sahipleri için büyük bir darbe olacak” dedi. Genişleyen emlak imparatorluğunun tamamının yeniden yapılandırılmasının “para kazanmak çok zor olacağını” söyledi.

Kripto paralar kenti metriklerinde iyi bir ilerleyiş sürdürse de küreselde yaşanan kriz riski domino taşı gibi olacağından dikkatli olmakta fayda var. Yaşanan küresel sorunlar anlık ve sert düşüşlere neden olsada coviddeki gibi kripto para piyasasının hızlı toparlandığını görüyoruz. Bu durumda stop limit kullanılmalı ve kaldıraçlı işlemlerden sakınmakta fayda var.