Federal Rezerv, FDIC ve OCC Bankaların Bilançolarda Kripto Tutmasına İzin Vermeyi Tartıştı

Bir grup ABD bankacılık düzenleyicisi, bankaların kripto hizmetleri sunmalarına ve kripto para birimlerini bilançolarında tutmalarına nasıl izin verilebileceği üzerinde çalışıyor. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) başkanı, “Bu faaliyeti bankaların içine taşımazsak, bankaların dışında gelişecek… Federal düzenleyiciler bunu düzenleyemeyecek” dedi.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) başkanı Jelena McWilliams Pazartesi günü bir fintech konferansında Reuters’e verdiği demeçte, ABD banka düzenleyicilerinden oluşan bir ekibin bankaların kripto varlıklarıyla etkileşime girmesi için bir yol haritası sağlamaya çalıştığını söyledi.

Ekip, FDIC, Federal Rezerv ve Para Birimi Denetleme Ofisi’nden (OCC) oluşur. Federal Rezerv Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Mayıs ayında üç ABD düzenleyicisi arasındaki işbirliğini açıkladı.

McWilliams bir konferans panelinde şunları söyledi:

“Bu kurumlar arası gruptaki amacım, temel olarak bankaların bu varlıkların koruyucusu olarak hareket edebilmeleri, kripto varlıkları, dijital varlıkları bir tür teminat olarak kullanabilmeleri için bir yol sağlamaktır… Zamanın bir noktasında, üstesinden geleceğiz. bankaların bunları nasıl ve hangi koşullar altında bilançolarında tutabilecekleri.”

FDIC patronu, bankalar için saklama hizmetleri sağlamak için net kurallar koymak kolay olsa da, değişken bir varlığın teminat olarak kullanılmasına ve banka bilançolarına dahil edilmesine nasıl izin verileceğini anlamanın zor olduğunu açıkladı.

“Bu varlıkların değerlemesi ve değerlerinde neredeyse her gün olabilecek dalgalanmalar… Bu tür bilanço varlıklarına nasıl bir sermaye ve likidite muamelesi ayıracağınıza karar vermelisiniz.”

Brian Brooks liderliğindeki OCC, Haziran 2020’de ulusal bankaların ve federal tasarruf birliklerinin müşteriler için kripto para saklama hizmetleri sağlayabileceğini açıkladı. Ancak Brooks istifa etti ve yeni Para Birimi Vekili Michael Hsu, göreve başlamadan önce OCC tarafından belirlenen kripto para birimi standartlarının gözden geçirilmesini istedi.

McWilliams, “Riskleri uygun şekilde yönetip hafifletirken, bankalara da bu alanda izin vermemiz gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuyu detaylandırdı:

“Bu faaliyeti bankaların içine getirmezsek, bankaların dışında gelişecek… Federal düzenleyiciler bunu düzenleyemeyecekler.”