Grayscale SEC’in ETF Redlerine Karşı Geri Dönüş Yaptı

Grayscale, SEC’e, düzenleyicinin Bitcoin spot ETF’lerini tekrar tekrar reddetmesine karşı olduğunu ifade eden bir mektup gönderdi.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin piyasa fiyatlarının değerine bağlı bir tür borsa yatırım fonu olan birçok Bitcoin spot ETF’sini reddetti.

Grayscale, SEC’in kararlarının İdari Usul Yasası (APA) kapsamında “keyfi ve kaprisli eylemler” olduğunu savunuyor.

Özellikle Grayscale, SEC’i Bitcoin vadeli işlemlerinin değerine bağlı ETF’leri (ProShares , Valkyrie ve VanEck tarafından yakın zamanda oluşturulanlar gibi) onaylarken, aynı zamanda Bitcoin’in piyasa değerine bağlı spot ETF’leri reddettiği için eleştirdi.

Mektupta, “[SEC]’nin bir varlık için türev piyasasına yatırım yapmanın yatırımcılar için kabul edilebilir olduğu, ancak varlığa yatırım yapmanın kabul edilemez olduğu konumu için hiçbir dayanağı yok” deniyor.

Eylül ayındaEylül ayında, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein benzer duyguları dile getirdi. SEC’in Bitcoin vadeli ETF’lerini bir Bitcoin spot ETF’sinden önce onaylama kararını “kısa görüşlü” olarak nitelendirerek, yatırımcıların her iki ürün türü arasında bir seçim yapması gerektiğini savundu.

ETF Piyasası Büyümeye Devam Ediyor

Grayscale’in yasal temsilcisi, Grayscale’in Bitcoin Trust’ı (GBTC) dönüştürülecek bir spot ETF’yi listelemeyi planlayan bir borsa olan NYSE Arca’yı savunmak için mektubu oluşturdu.

SEC, Kasım ayının başından bu yana bu planlar hakkında yorum istiyor ve 24 Aralık’ta bir karara varılabilir.

Ancak, önceki olaylara dayanarak, SEC’in bunu onaylaması pek olası görünmüyor. SEC, VanEck’in bu Kasım ayındaki benzer spot ETF’sini reddetti ve geçmişte çok sayıda başkasını da reddetti. Bununla birlikte, Grayscale’in suçlamalarının İdari Usul Yasası’nda yasal bir temeli varsa, mektup muhtemelen gelecekteki ETF başvurularının ve daha fazla zorluğun önünü açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir