Güney Kore’deki 60 Kripto Para Borsası Bu Hafta Tüm Hizmetleri veya Bazı Hizmetleri Kapatacak

Kripto para borsalarının ve cüzdan operatörlerinin Güney Kore’de açık kalmak için yeni yasal gerekliliklere uymaları için son tarih bu hafta. Şimdiye kadar, operasyonlara devam etmek için yalnızca bir kripto borsası lisanslandı. Yaklaşık 60 kripto borsasının hizmetleri kapatması veya azaltması bekleniyor.

“Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımına İlişkin Kanun (Özel Kanun)” uyarınca, kripto borsalarının Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) sertifikalı olması ve 24 Eylül’e kadar Güney Kore Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) kaydolması gerekiyor. Her ikisini de yapamayan kripto borsaları o tarihte faaliyetlerini durdurmalıdır.

Yerel basına göre, 34 borsa ISMS sertifikası almadı, bu nedenle 24 Eylül’de tamamen kapanmaları bekleniyor.

Toplam 29 kripto borsası ISMS sertifikalıdır, ancak yalnızca bir tanesi ülkenin en iyi finansal düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) bir birimi olan FIU’ya başarıyla kaydolmuştur.

Mali İstihbarat Birimi, ülkedeki en büyük kripto borsası Upbit’in operatörü Dunamu Inc. tarafından sunulan raporu incelemek için Cuma günü ilk kripto iş inceleme toplantısını gerçekleştirdi. İnceleme komitesi raporu kabul ederek Upbit’i ülkedeki ilk lisanslı kripto para borsası operatörü yaptı.

FIU Cuma günü ayrıca Upbit’in yanı sıra diğer dört kripto borsa operatörünün bir rapor sunduğunu açıkladı: Bithumb, Korbit, Coinone ve Korea Digital Exchange (Flybit). Ayrıca, cüzdan operatörü Korea Digital Asset (KODA) da bir rapor sundu.

FSC dedi ki:

“24’üne bir hafta kaldığını göz önünde bulundurarak, henüz rapor vermemiş olan sanal varlık sağlayıcıların bir an önce rapor vermeleri gerekiyor.”

Buna ek olarak, Kore düzenlemesinde alım satım yapmak isteyen kayıtlı kripto borsaları, kullanıcılara gerçek adı doğrulanmış hesaplar sağlamak için bankalarla da ortaklık kurmalıdır. Şimdiye kadar sadece ülkenin en büyük borsaları Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit bankacılık ortaklıkları sağladı. Bankalar, kara para aklama gibi riskler nedeniyle daha küçük borsalarla ortak olmaya isteksizdir.

Bu, ISMS sertifikalı 29 kripto borsasından 25’inin, FIU’ya başarılı bir şekilde kaydolmaları halinde yalnızca kripto borsaları olacağı anlamına gelir. 24 Eylül’e kadar Kore wonu ile ticaret yapmayı bırakmaları ve mali düzenleyicilerin gerektirdiği şekilde müşterilerini önceden bilgilendirmeleri gerekir. Dört şirket Gopax, Gdac, Hanbitco ve Huobi Korea son tarihe kadar bankacılık ortaklıklarını güvence altına almak için hala çalıştıklarını söyledi. Şu anda 63 kripto borsasından sadece ilk dört borsa normal şekilde çalışmaya devam edecek. Geri kalanlar ya kapatacak ya da hizmetleri azaltacak.