Hindistan Kriptoyu Yasaklamak Yerine Düzenleyecek

Hintli kripto yatırımcılarına kripto varlıklarını beyan etmeleri için belirli bir zaman dilimi verileceği ve daha sonra varlıklarını SEBI tarafından düzenlenen kripto borsalarında tutmaları gerektiği bildiriliyor.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Hindistan hükümeti kriptoyu tamamen yasaklamak için harekete geçmeyecek ve bunun yerine sektörü düzenleyecek.

23 Kasım’da Hindistan hükümetinin tüm “özel” kripto para birimlerine yasak getirirken resmi bir dijital para biriminin oluşturulmasını öneren bir yasa tasarısını düşündüğünü bildirilmişti.

Haber, ertesi gün yerel kripto borsası WazirX’te panik satışına yol açtı ve kanundaki belirsiz ifadeler ve hükümetten açıklama eksikliği o zamandan beri birçok yatırımcıyı Hindistan’daki kripto beklentileri konusunda ikiye böldü.

Ancak Hintli haber kuruluşu NDTV, 2 Aralık’ta hükümette önerilen kripto yasa tasarısıyla ilgili olarak dolaşan bir kabine notunun ayrıntılarını aldığını bildirdi.

NDTV muhabiri Sunil Prabhu, notun, yerel kripto borsalarının düzenlenmesini denetleyen Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) ile kripto para birimlerini kripto varlıkları olarak düzenleme önerileri içerdiğini söyledi.

Prabhu’ya göre, yatırımcılara kripto varlıklarını beyan etmeleri için belirli bir zaman dilimi verilecek ve bunları SEBI tarafından düzenlenen borsalara aktarmaları gerekiyor, bu da özel cüzdanların yasaklanabileceğini gösteriyor. Bunun, hükümetin kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını önlemeye yönelik baskısının bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Prabhu ayrıca hükümetin, kripto sektörüne odaklanırken Hindistan Merkez Bankası (RBI) ile bir merkezi dijital banka para birimi (CBDC) için planlarını askıya alacağını söyledi. Herhangi bir kripto varlığının para birimi veya yasal olarak tanınmasına izin vermeyecek, bu da ikisi arasında net bir ayrım sağlamayı amaçladığını düşündürmektedir:

“Kripto para yasal olarak kabul edilmeyecektir. Bu açık bir hayır. Bence bu, başbakanın bile o toplantıdaki müzakerelerinde böyle bir şeyin olmamasını sağlamak için kesinlikle net bir şekilde ortaya koyduğu şeydi.”

“Bence bunu [CBDC] daha sonraki bir aşamada RBI için bağımsız bir sanal para birimi olarak yapacaklar, bu yüzden kesinlikle yakında bir sanal para birimi bekleyebilirsiniz, ancak bu farklı bir zamanda gerçekleşecek” diye ekledi.

NDTV’den gelen raporlar, bazı Hintli kripto yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılandı. Redditor “ultron290196”, r/cryptocurrency subreddit’inde, potansiyel olarak artık doğrudan bir yasak hakkında endişelenmenize gerek kalmadığı için rahatladığını ifade etti.

“Görünüşe göre Hindistan kripto hareketimiz hükümet tarafından fark ediliyor ve sonunda Kripto Para Birimi’ni Kripto “Varlıklar” olarak düzenlemeye karar veriyorlar ve yasal olarak kabul edilmiyorlar. Sonuç olarak, biz Hintliler için rahat bir nefes aldı. Dışlanmış olmaktansa biraz vergi ödemeyi tercih ederim” dediler. Herkes “No-Incident-8718” yazısıyla ayrıntılardan memnun değildi, “işte püf noktası. Soğuk cüzdan kullanımı yok, sadece sıcak cüzdan kullanımı. Ek olarak, yalnızca Hint borsalarını kullanacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir