Hong Kong Polisi Uluslararası Kripto Para Birimi Dolandırıcılığında 19 Kişiyi Tutukladı

Hong Kong, Çin, Tayvan ve Birleşik Krallık’ta 170 kişiyi dolandıran bir kripto para dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak Hong Kong’da 19 kişi tutuklandı. Polis şunları söyledi:

“Dolandırıcılar insanları aldatmak için sahte bir uygulama ve bir tür sahte web sayfası kullandılar.”

Dolandırıcılık çetesi, yaklaşık 170 kurbanı yaklaşık 11 milyon dolarlık Hong Kong doları (1,4 milyon ABD doları) dolandırdı. Kurbanlar Hong Kong’da ve Tayvan, Çin anakarası ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere denizaşırı ülkelerdeydi.

Yaşları 18 ile 31 arasında değişen 11 erkek ve 8 kadın, bu hafta dolandırıcılık komplosu kurmaktan tutuklandı. Dolandırıcılığın sözde beyni, teknisyenleri, yöneticileri ve destekçilerini içeriyorlardı. Yayın, bazılarının üçlü üyeler olduğunu ve 10’unun sendikanın çekirdek üyeleri olduğunu kaydetti.

Polis, dolandırıcıların operasyonlarını yürütmek için Hong Kong’daki ticari binalarda yer kiraladığını açıkladı. Ayrıca gençleri, diğer kurbanları cezbetmek için sosyal medyada nakit para, yat ve spor araba göstererek dolandırıcılığı teşvik etmeleri için işe aldılar.

Mağdurların sahte uygulamalardaki veya sahte web sitesindeki hesapları, mağdurların kâr elde ettiğine dair yanlış bilgiler gösteriyor.

Mağdurlar, paralarını çekemedikleri zaman kandırıldıklarını keşfettiler. Ancak dolandırıcılar, müşterilerin paraları ve kripto para birimleriyle birlikte çoktan ortadan kaybolmuştu. Memurlar, kurbanlardan birinin 760.000 Hong Kong dolarına kadar kaybettiğini, tek bir davadaki en büyük kaybı işaret ettiğini söyledi.

Polis bu hafta iki günlük bir operasyon sırasında dokuz bilgisayara, 128 akıllı telefona, 1.4 milyon HK$ değerinde nakit paraya, yaklaşık 50.000 HK$ değerinde kripto para birimine ve davayla bağlantılı bir spor arabaya el koydu. Dolandırıcılar, kurbanlara, dolandırıcı bir web sitesine giderek veya sahte kripto para birimi uygulamaları indirerek banka hesaplarına ve kripto cüzdanlarına para ve kripto para aktarmaları talimatını verdi. Fonların yatırımlar için kullanılacağını iddia ediyorlar.