İngiltere Dijital Hizmetler Vergisi Kripto Borsalarını Hedefliyor

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) düzenlemelerinde yakın zamanda yapılan bir güncelleme, Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto para borsalarından alınacak bir dijital hizmet vergisi getirdi.

Birleşik Krallık’taki kripto borsaları artık %2 dijital hizmet vergisi ödemek zorunda kalacak. İngiltere’nin vergi dairesi HMRC, dijital varlıkları finansal araç olarak tanımıyor ve bu nedenle borsalar finansal muafiyetler için uygun değil.

28 Kasım’da otorite, Hazine’nin teknoloji vergisi kapsamında kripto para borsalarını dahil etti. Gelir üzerinden alınan dijital hizmetler vergisi, sosyal medya ve Facebook ve Google gibi arama devlerini hedefleyen Nisan 2020’de uygulamaya kondu.

Kripto borsalarına en son darbe, düzenleyicinin açıkladığı gibi, HMRC’nin kripto varlıklarını sınıflandırmasının bir sonucudur:

“Her biri farklı özelliklere sahip çok çeşitli kripto varlıkları var. Kripto para birimleri emtiaları, finansal sözleşmeleri veya parayı temsil etmediğinden, kripto varlık borsalarının çevrimiçi finansal pazarlar için muafiyetten faydalanmasının olası olmadığını söyledi.”

İngiltere’deki dijital varlık sektörünü temsil eden ticaret organı CryptoUK’a göre vergi adaletsiz, yatırımcılara ve tüccarlara yansıtılması muhtemel.

İcra Direktörü Ian Taylor, kripto para birimlerine hisse senedi veya emtia gibi diğer finansal araçlardan farklı davranmanın kripto sektörüne zarar verdiğini belirtti.

Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından borsalar için getirilen zorlu lisanslama sisteminin ardından sektöre bir başka ağır darbe olduğunu da sözlerine ekledi. Ocak ayından bu yana, İngiltere merkezli tüm kripto varlık şirketleri, AML (kara para aklamayı önleme) düzenlemelerine uymak ve FCA’ya kaydolmak zorunda kaldı.

Regülatör, Ocak ayında kripto türevlerine bir yasak getirdi ve Haziran ayında FCA, tüketicileri henüz kendisine kaydolmamış 111 kripto firmasına karşı uyardı.

Nisan ayında, HMRC’nin kripto vergi kaçakçılarını tuzağa düşürme çabalarını hızlandırdığını ve öz değerlendirme formlarında dijital varlık varlıklarının ayrıntıları hakkında açık talepler getirdiğini bildirdi. İngiltere’nin vergi makamlarının, birkaç kripto varlık borsasının Ağustos 2019’da işlemlerden ve holdinglerden müşterilerle ilgili ayrıntıları teslim etmesini talep ettiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir