İran, Yenilenebilir Enerji Santrallerinin Kripto Madencilerine Elektrik Sağlamasına İzin Verdi

İran’daki yetkililer, lisanslı kripto para madencilerine elektrik satmak için yenilenebilir kaynaklar kullanan elektrik üretim tesislerine izin vermeye karar verdiler. Karar, hükümetin madencilik şirketlerinden kış kesintilerini önlemek için faaliyetlerini askıya almalarını istemesinin ardından geldi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, İran’da kripto para madenciliği düzenlemeye tabi şirketler yeşil enerjiye erişim kazanacak. Tahran’daki Enerji Bakanlığı, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten tesislerin, yasalar çerçevesinde faaliyet gösteren madeni para basma işletmelerine tedarik sağlamasına izin veren yeni kurallar kabul etti.

Madencilik endüstrisinden sorumlu Tavanir departmanının başkanı Mohammad Khodadadi ISNA haber ajansına verdiği demeçte, “Yasal madenciler yenilenebilir enerji santralleriyle pazarlık edilebilir şartlar ve oranlarda anlaşmalar yapabilirler” dedi. Ayrıca, enerji bakanlığının kesin tarifelerin belirlenmesinde rol oynayacağını vurguladı.

İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi Tavanir, kısa süre önce yetkili madencilere ekipmanlarını fişten çekmelerini emreden ülkenin devlete ait kamu kuruluşudur. Bu önlem, düşen sıcaklıklarla birlikte enerji talebi arttıkça elektrik kesintilerini önleme çabalarının bir parçası.

Tavanir’in sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi geçtiğimiz günlerde devlet yayın kuruluşu IRIB’ye verdiği demeçte, Enerji Bakanlığı’nın üretim için sıvı yakıt kullanımını geçen aydan beri azaltmaya çalıştığını söyledi. Lisanslı kripto çiftliklerini kapatmak, bu kış elektrik kesintilerini önlemeyi amaçlayan bir dizi önlem arasında yer alıyor.

İran, 2019 yılında bitcoin madenciliğini yasallaştırdı ve sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar için bir lisans rejimi getirdi. Kayıtlı kripto çiftlikleri daha yüksek, ihracat oranlarında elektrik satın alıyor ve birçok İranlı madenci, sübvansiyonlu hane halkı fiyatlarından yararlanmak için zorunlu kayıttan kaçınıyor.

Mayıs ayında, dönemin Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, artan elektrik talebi ve olağanüstü sıcak hava ve kuraklıkların neden olduğu yetersiz arz nedeniyle kripto madenciliğini geçici olarak yasakladığını duyurdu. Yetkili maden işletmeleri de kıtlıktan sorumlu tutuldu.

Ülkenin kripto topluluğu, yasal madencilerin günde yalnızca 300 megavat tükettiğini ve yeraltı kripto çiftliklerinin 10 kat daha fazla yandığını belirtmesinin ardından kısıtlamaları eleştirdi. Yasak, havaların soğumasıyla birlikte elektrik talebinin azalmasıyla Eylül ayında kaldırıldı. Tavanir, yıl boyunca yasadışı madencilik operasyonlarını sıkı sıkıya sarstı. İran medyası Kasım ayında, kuruluşun 220.000’den fazla madencilik makinesine el koyduğunu ve farklı bölgelerinde yaklaşık 6.000 kripto çiftliğini kapattığını ortaya çıkardı.