IRS, Gelecek Yıl Kripto Para Biriminde Milyarlarca Dolar Ele Geçirmeyi Planlıyor

İç Gelir Servisi (IRS), 2021 mali yılında 3,5 milyar dolarlık kripto paraya el konduğunu açıkladı. Bu, aynı dönemde cezai soruşturma birimi tarafından ele geçirilen tüm fonların %93’ünü temsil ediyor. Ajans, gelecek yıl kripto para biriminde milyarlarca doları daha fazla ele geçirmeyi bekliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yasa uygulama şubesi olan İçişleri Bakanlığı Suç Soruşturma (CI) birimi, Perşembe günü 2021 Suç Soruşturması Yıllık Raporunu yayınladı. IRS Komiseri Chuck Rettig, “CI ajanları, ABD vergi yasasının cezai ihlallerini soruşturma yetkisine sahip tek federal kolluk görevlileridir” dedi.

Rapor, 1 Ekim 2020’de başlayıp 30 Eylül 2021’de sona eren mali yıl için IRS-CI’nin istatistiklerini, ortaklıklarını ve önemli cezai yaptırım eylemlerini detaylandırıyor. Raporda vurgulanan birkaç büyük kripto vakası arasında “ Darknet üzerinde Bitcoin Fog olarak adlandırılan en uzun süredir devam eden bitcoin kara para aklama hizmeti .

49 sayfalık Suç Soruşturması Yıllık Raporu, 2021 mali yılında 3,5 milyar dolarlık kripto para biriminin ele geçirildiğini belirtiyor. Bu, dönem boyunca tüm CI ele geçirmelerinin %93’ünü temsil ediyor.

Ajans, önümüzdeki mali yılda kripto para biriminde milyarlarca doları daha fazla ele geçirmeyi beklediğini belirtti. IRS Suç Soruşturma Şefi Jim Lee Perşembe günü gazetecilerle yaptığı görüşmede şunları söyledi :

’22 mali yılına doğru ilerlerken kripto para ele geçirme eğiliminin devam etmesini bekliyorum … İlerlerken bir dizi suçumuza kripto paranın karıştığını görüyoruz.”

IRS Siber ve Adli Hizmetler bölümünün yönetici direktörü Jarod Koopman, büyük kripto para ele geçirmelerinin IRS cezai soruşturmaları için yeni normal haline geldiğini söyledi.

Şu sözleri alıntılandı: Bu çok büyük bir rakam… Kesinlikle araştırma çalışmalarımızda bir değişim görüyoruz.” Koopman, IRS Suç Soruşturma biriminin önümüzdeki mali yılda kripto para birimini daha da fazla ele geçirebileceğine inanıyor ve şunları söyledi:

“Şu anda üzerinde çalıştığımız, boyut ve kapsam olarak oldukça büyük olan bazı araştırmalara dayanarak, bunun bir miktar bu aralıkta kalmasını bekliyoruz… Gelecek yıl bu rakamı aşabiliriz.”