İzlanda, Yeni Bitcoin Madencilerinin Gücünü Kesiyor

Ulusal İzlanda elektrik şirketi Landsvirkjun, alüminyum izabe tesisleri ve Bitcoin madencileri de dahil olmak üzere bazı endüstriler için sağlayacağı güç miktarını azalttı.

Adanın elektrik kuruluşundan bir temsilci, elektrik santralindeki bir sorun, düşük hidro-rezervuar seviyeleri ve harici bir tedarikçiden enerjiye erişim gibi bir dizi sorun nedeniyle güneybatı Bitcoin madencilerine ve çeşitli endüstriyel tesislere enerji tahsisini azaltmak zorunda kaldığını bildirdi.

Madencilik operasyonları, ucuz ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı yaratmak için hasat edilen jeotermal enerjinin bolluğu nedeniyle ülkeye uzun zamandır ilgi duyuyor. Ancak Landsvirkjun’a göre, bilinmeyen bir süre için 7 Aralık’tan itibaren madencilik operasyonlarından gelen yeni elektrik talepleri reddedilecek.

Kanada’nın Hive Blockchain Technologies , Genesis Mining ve Bitfury Holding İzlanda’da tesisler açan üç ana Bitcoin madencilik şirketidir.

Yaklaşık on yıldır madenciler İzlanda’da çevre dostu Bitcoin madenciliği vaadini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. 2013’te Cloud Hashing 100 madenciyi İzlanda’ya taşıdı. Kasım 2017’de Avusturyalı HydroMiner GmbH şirketi, doğrudan İzlanda enerji santrallerine madencilik kuleleri kurmak için ilk madeni para teklifinde (ICO) yaklaşık 2,8 milyon dolar topladı.

Ülkenin elektriğinin %1’den azı yenilenemeyen kaynaklardan üretiliyor.

Ülkenin alüminyum eritme endüstrisi, dağıtım hatasından en çok etkilenen oldu. Alüminyum fiyatları, son zamanlarda talepte yaşanan artış ve mevcut güç kaynağı sıkıntısı nedeniyle arzdaki darboğazı yansıtmak için 7 Aralık’ta %1,1 arttı.

Küresel olarak, yeşil blok zinciri girişimleri 2021’de moda oldu. İskoçya Glasgow’daki COP26 konferansı düşünce liderleri, enerji yoğun Bitcoin madenciliğini ele aldı. Konferans, İklimi Güçlendirme konusunda eylem için GloCha Birleşik Vatandaşlar Örgütü’nün (UCO) lansmanını gördü. İklim değişikliği hedeflerini ilerletmek için blockchain teknolojisini kullanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir