Koreli Yetkililer Kripto Endüstrisine Katılmak İçin İşlerinden Ayrıldı

Güney Kore’deki kamu görevlileri, kripto para sektöründeki kariyer fırsatlarını giderek daha fazla seçiyor. Yerel medya tarafından aktarılan Koreli bir milletvekilinin bulgularına göre, bazıları etik soruları gündeme getiren mali otoritelerden geliyor.

İktidardaki Demokrat Parti’den Kore parlamentosu üyesi Roh Woong-rae’ye göre, Seul’de giderek artan sayıda yetkili hükümetteki görevlerini boşaltıyor ve kripto endüstrisine geçiyor. Pazar günü, kamu hizmetinden ayrıldıktan sonra istihdamlarıyla ilgili daha katı kuralların getirilmesi çağrısında bulundu.

Korea Herald tarafından alıntılanan milletvekili, ülkenin ana finansal düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonunda (FSC) 5. Sınıf bir çalışanın yakın zamanda Güney Kore’nin önde gelen dijital varlık borsalarından biri olan Bithumb’a katılmak için görevinden ayrıldığını açıkladı.

Roh, düzenlemelerin artık bu tür istihdamı kısıtlamadığını itiraf etti. Aynı zamanda eski bir FSC yetkilisinin, çalıştığı düzenleyici kurum tarafından denetlenen bir kripto şirketine doğrudan katılmasının oldukça uygunsuz olduğuna inanıyor.

Kore’deki hükümet yetkilileri kıdemlerine göre sınıflandırılır ve 1. Derece en üst düzeydir. Yalnızca FSC’deki 4. Sınıf ve üzeri yetkililerin ve bir başka önemli düzenleyici olan Mali Denetleme Hizmeti’nin (FSS) özel bir şirkette işe girmeden önce istihdam taramasından geçmesi gerekmektedir.

Kamu Hizmeti Etiği Yasası’na göre, 4. Sınıfın üzerindeki devlet çalışanlarının, devlet kurumundan ayrıldıktan sonraki üç yıl boyunca, eski işleriyle ilgili olduğunda özel sektörde bir pozisyonda bulunmalarına izin verilmemektedir. Noh, Kore’nin antitröst gözlemcisi Adil Ticaret Komisyonu’nun 7. sınıf ve üzerindeki tüm yetkililerin istihdam durumunu taradığını da sözlerine ekledi.

Ancak milletvekili, istihdam taramasını yürüten kamu hizmeti etik kurulunu tüm davaları kapsamlı bir şekilde incelemediği için eleştirdi. Güney Kore’deki bir başka büyük kripto borsası olan Upbit’te yeni bir iş bulmadan önce fintech alanından sorumlu olan üst düzey bir FSS yetkilisine bir örnek verdi.

Temsilci Roh Woong-rae, etik kurulun hareketle ilgili herhangi bir sorun görmediğine dikkat çekti. Ancak onun görüşüne göre, yetkili dijital varlıklarla yakından ilgili meselelerle ilgilendiğinden, taramanın sonucunu anlamak zor. Parlamenter, bu tür davaların mali düzenleyicilerle sınırlı olmadığını belirtti. Ayrıca, kripto ile ilgili suçları araştıran bir ekibe liderlik eden Seul Büyükşehir Polis Teşkilatından bir polis memurunun da Upbit’e katılmaya hazırlandığını açıkladı. Roh, “Düzenlemelerden sorumlu olan FSC ve polisten eski ve mevcut personeli işe almak, uzmanlardan daha fazla bir kalkan görevi görmeleri nedeniyle çok etik değil” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir