Kripto Borsası Liquid Hacklendi

Japon kripto para borsası Liquid, yaklaşık 80 milyon dolarlık dijital varlık kaybına neden olan bir güvenlik ihlali sonrasında para yatırma ve çekme işlemlerini askıya alıyor. Platform, şüpheli bilgisayar korsanlarının adreslerini yayınladı ve fonları soğuk depoya taşıdığını söyledi.

Asya kripto para borsası Liquid Global, bir bilgisayar korsanlığı saldırısında hedef alındığını doğruladı. Perşembe günü erken saatlerde tweetlenen bir bildirimde, madeni para ticaret platformu, sıcak cüzdanlarından bazılarının tehlikeye atıldığını ve şu anda olayı araştırdığını da sözlerine ekledi.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı’ndan alınan bir lisans altında faaliyet gösteren Liquid, kullanıcılara para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını bildirdi ve daha fazla güncelleme sözü verdi. Borsa ayrıca kripto varlıklarını soğuk cüzdanlara taşıdığını söyledi.

Ticaret platformu daha sonra hacker’ın kontrolünde olduğuna inanılan BTC, ETH, TRX ve XRP’de dört adres yayınladı. Çalınan kripto paranın değeri hakkında bir tahminde bulunmadı, ancak ilk raporlar, duyurudan önceki saatlerde toplamın yaklaşık 80 milyon dolar olduğunu öne sürdü.

Bir takip tweetinde Liquid, dijital fonları dondurmak ve kurtarmak için diğer kripto para borsalarıyla birlikte çalıştığını söyledi. Kucoin, yayınlandıktan sonra bilgisayar korsanlarının adreslerini kara listeye aldı. Liquid Global ayrıca şunları söyledi:

“Uygun önlemleri almak için toplulukla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Japon platformu o korsan yatırılan belirterek, zimmete varlıkların hareketinin takip devam söyledi XRP başka alışverişi yoluyla ve çekildi BTC iki başka adreslere. Sonraki güncellemelerde Liquid, izlenen kripto adresleri ve işlemlerinin listesini genişletti.

Bu, Liquid’in ilk kez tehlikeye atılışı değil. Kasım 2020’de borsa bir kullanıcı veri sızıntısını kabul etti. Bir duyuruda şirket, saldırıyı kontrol altına aldığında ısrar ederek müşterilere fonların güvenli olduğuna dair güvence verdi. Ayrıca altyapısının “kapsamlı bir incelemesini” gerçekleştirdiğini ve güvenliğini daha da artırma sözü verdiğini vurguladı.

Liquid’e yapılan bu son saldırının haberi, merkezi olmayan finans (defi) projesi Poly Network’ün yakın zamanda bir bilgisayar korsanına 600 milyon dolardan fazla kaybetmesinden sonra geldi. Birkaç gün sonra, proje ekibi, 10 Ağustos’taki soygunda çalınan fonların büyük bir kısmının fail tarafından iade edildiğini duyurdu .