MASAK, Binance’e 8 Milyon Lira Para Cezası Verildiğini Açıkladı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para platformlarına yönelik ilk cezasını bugün uyguladı. Yetkililer, yükümlülükleri ihlal ettiği gerekçesiyle Binance’e 8 milyon TL idari para cezası kesti.

Kripto paraların son yıllarda büyük yükselişlerle oldukça popüler hale geldi. Dünya üzerinde milyonlarca insan kripto para satın alıyor ve bu merkeziyetsiz dijital varlıkların ‘gelecek’ olduğuna inanıyor. Ancak birçok ülke ve yetkili, sürekli kripto paralar hakkında endişelerini dile getirerek bu konuda önlemler almaya çalışıyor.

Anadolu Ajansı tarafından elde edilen bilgilere göre Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), lider kripto para borsası Binance’e yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlaller dolayısıyla en üst limit olan 8 milyon TL idari para cezası kesildi. Ayrıca bu kararın kripto para platformlarına yönelik ilk ceza olduğu yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Resmi gazetede 1 Mayıs günü yayımlanan yönetmelikte, kripto varlık hizmeti sağlayıcıları MASAK yükümlüleri arasına katılmıştı. Bunun yanı sıra MASAK, internet sitelerinden kripto para hizmeti sağlayan şirketlere yönelik bir rehber de paylaşmıştı. Bu rehberde; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi sağlama ile muhafaza ve ibrazın kripto platformlarının yükümlülükleri arasında yer alacağı ifade edilmişti. Binance’in de yapılan incelemelerde bu yükümlülükleri ihlal ettiği tespit edildi.

Türkiye’de çok sayıda borsa veya alım-satım platformu varken cezanın en büyüğe gelmesi dikkat çekti. Geçtiğimiz dönemlerde Thodex ve Bitrota gibi şirketlerin yaşattığı sorunlar ve dolandırıcılık suçlarından ötürü kullanıcılar mağdur olmuştu. Kesilen bu cezanın regülasyon anlamında doğru olduğu söylenebilir ancak diğer Türkiye içinden bir şirkete ait olan borsalarda da bu yaptırımların ve denetimlerin arttırılması gerektiği aşikar, en bilinmedik borsaya dahi milyonlarca lira para emanet ediliyor ve bunun belli bir standart halinde tutup içlerinde suça teşkil edilebilecek sistemleri olan borsaların kullanıcıları koruyacak ve iadesi yapılacak şekilde düzenlenmelidir.