MicroStrategy Geçen Çeyrekte 9.000 BTC Ekledi, Toplam Varlığı Şimdi 7 Milyar Dolar Değerinde

MicroStrategy, 3. çeyrekte varlıklarına yaklaşık 9.000 Bitcoin ekleyerek toplam BTC zulasını yaklaşık 7 milyar dolarlık bir değere getirdi.

Şirket, 28 Ekim’deki üçüncü çeyrek raporunda 8.957 BTC alımını vurguladı ve firmanın perma boll CEO’su Michael Saylor, daha fazla BTC birikimi olduğunu belirtti:

“Bugün MicroStrategy, 114.000’den fazla Bitcoin ile dünyanın en büyük halka açık kurumsal Bitcoin sahibidir. Bitcoin stratejimizi uygulamak için ek sermaye artırma fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.”

Yazılım firması, Bitcoin varlıklarını geçen yılın aynı döneminden bu yana %198 artırdı ve 30 Eylül itibariyle toplam, kripto para başına tahmini ortalama 27.713 $ satın alma fiyatı veya toplam 3.16 milyar $ harcama ile toplam 114.042 BTC oldu.

Kağıt üzerinde Microstrategy, BTC varlıkları için satın alma işleminden bu yana 754,7 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü kaybıyla 2.406 milyar dolarlık bir defter değeri açıkladı, ancak bu bir kağıt kaybıdır.

Firma, Bitcoin’i “maddi olmayan varlık” olarak sınıflandırdığından, muhasebe kuralları, defter değeri maliyet esasının altına düştüğünde bir değer düşüklüğü zararı bildirmesi gerektiğini zorunlu kılar. Ancak, satış yoluyla bir kar gerçekleşene kadar firmanın varlık üzerinde herhangi bir kağıt kazanç bildirmesi gerekmez.

BTC, yazının yazıldığı sırada yaklaşık 60.600 dolar olarak fiyatlandırıldığından, MicroStrategy’nin varlıklarının değeri yaklaşık 6.9 milyar dolara eşittir, bu da firmanın bugün satılması halinde yaklaşık 3.75 milyar dolar kar yapacağını gösteriyor.

MicroStrategy, iş zekası yazılımı, mobil uygulama yazılımı ve bulut tabanlı çözümler sağlar ve firma, ürün lisanslama ve abonelik hizmetleri gibi akışlar yoluyla gelir elde eder.

Firma, çeyrek için 128 milyon dolar değerinde toplam gelir bildirdi, Zacks Consensus Tahminini %0,39 geride bıraktı ve MicroStrategy’nin 2020’deki 3. Çeyrek sonuçlarına kıyasla %0,5’lik bir artış kaydetti.

Micostrategy’nin geliri geçmiş tahminleri gıcırdatırken, firma hisse başına 1,12 dolar tahminine kıyasla hisse başına 1,86 dolar kazanç bildirdi. Yatırım araştırma şirketi dün, MicroStrategy’nin “son dört çeyrekte” konsensüs tahminlerini üç kat aştığını vurguladı.

“Bu üç aylık rapor, %66,07’lik bir kazanç sürprizini temsil ediyor. Çeyrek önce, bu ticari yazılım şirketinin, gerçekte 1,72 $ kazanç sağladığında hisse başına 0,73 $ kazanç yayınlaması ve %135,62’lik bir sürpriz sunması bekleniyordu,” dedi Zacks Investment Research.

Saylor raporda MicroStrategy platformuna yönelik “genel talebin” ve firmanın bulut tabanlı çözümlerinin artan şekilde benimsenmesinin firmanın üçüncü çeyrekteki güçlü performansına katkıda bulunduğunu vurguladı.