Milyarderler Bitcoin’i Altın Yerine Tercih Ediyor Ve Bazıları Ethereum’un Daha İyi Olduğunu Savunuyor

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un Bitcoin’in değersiz olduğu yönündeki son yorumlarının ardından, iki tanınmış milyarder savunmaya geçti her ikisi de Ether’in daha da arzu edilen özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Starwood Capital Group’un kurucu ortağı Barry Sternlicht, 13 Ekim’de CNBC’den Squawk Box ile yaptığı röportajda, altının aslında “değersiz” olduğunu ve “batı yarımküredeki” her hükümet baskı yaptığı için Bitcoin’i (BTC) elinde tuttuğunu söyledi. Sonsuz miktarda para.

Sternlicht’in yaklaşık 4,4 milyar dolar net değere sahip olduğu tahmin ediliyor ve Starwood Capital Group aracılığıyla emlak piyasasına yaptığı yatırımlarla tanınıyor. Yatırım firması 1991 yılında kuruldu ve bildirildiğine göre yönetim altındaki yaklaşık 95 milyar dolar değerinde varlığa (AUM) sahip.

Sternlicht’ten, Jamie Dimon’un BTC’nin “değersiz” olduğu konusundaki yinelenen şüpheciliğini üstlenmesi istendi.

“Altın da biraz değersiz, gümüş de öyle, yani bazı endüstriyel kullanımları var ama küçükler. Bitcoin’e sahip olmamın nedeni, ABD hükümetinin ve batı yarımküredeki her hükümetin artık zamanın sonuna kadar para basması” dedi.

4.3 milyar dolarlık net değeri olan Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, Çarşamba günü CNBC Make IT ile yaptığı konuşmada benzer duyguları yineledi. Cuban, Ethereum’un bir yatırım olarak “en avantajlı” olduğunu düşündüğünü söylemeden önce BTC’nin “altından daha iyi” olduğunu söyledi.

Sternlicht, BTC’yi altına tercih etmesine rağmen, Bitcoin’e verdiği desteği Ethereum’a övgüyle nitelendirmeye devam etti.

“Bitcoin aptal bir kripto paradır, bir değer deposundan başka gerçek bir amacı yoktur ve çılgınca değişkendir. Ethereumun bir kısmına sahibim, bu programlanabilir bir Bitcoin ve bu sistem üzerine inşa edilmiş tonlarca başka kripto para var.”

“Blockchain teknolojisine bir bütün olarak çok ilgi duymaya başladım ve her şeyi değiştirecek olan dijital defter, muhtemelen birinci sıradayız” diye ekledi.

Ancak her milyarder kripto treninde değil. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un (9.4 trilyon $ AUM) başkanı Larry Fink, “muhtemelen Jamie Dimon kampında daha fazla” olduğunu belirtti. “Bitcoin öğrencisi değilim ve nereye gideceğini bu yüzden size 80 bin dolara mı yoksa 0 dolara mı gideceğini söyleyemem, ancak dijitalleştirilmiş bir para biriminin çok büyük bir rolü olduğuna inanıyorum” dedi.