SEC Başkanı: Kripto Paralar Yasalarımızın Dışında Kalmaya Devam Ederse Potansiyeline Ulaşamaz

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto para biriminin düzenlemeye ihtiyacı olduğunu ve “yasalarımızın dışında kalmaya çalışırsa” potansiyeline ulaşamayacağını söylüyor.

SEC Başkanı, Kripto’nun Tam Potansiyeli Gerçekleştirmek İçin Düzenlemeye İhtiyacı Olduğunu Söyledi

SEC Başkanı Gary Gensler Perşembe günü Fox Business’ta kripto para düzenlemesi hakkında konuştu. SEC’in yatırımcı korumasına odaklandığını vurgulayarak, “Teknoloji, bitcoin ve diğer kripto tokenleri konusunda tarafsızız” dedi. Ancak başkan, SEC’in “yatırımcı koruması konusunda tarafsız olmadığını” açıkladı.

Menkul kıymetler sunan herhangi bir platformun SEC’e kayıtlı olması gerektiğini ve sözde merkezi olmayan finans (defi) platformlarının çoğunun “aslında çok fazla merkezileşmeye sahip olduğunu” ve SEC’e kayıtlı olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gensler dedi ki:

“Bu kripto para birimi alanı, yasalarımızın dışında kalmaya çalışırsa potansiyelinin hiçbirine ulaşamayacak.”

Bu yasaların kara para aklama yasalarını, vergi uyum yasalarını ve “SEC’de odaklandığımız şey yatırımcının korunmasını” içerdiğini açıkladı.

SEC başkanı, kripto para birimini ve Bitcoin’i “yenilikçi teknolojiler” olarak nitelendirdi. Kısa süre önce Satoshi’nin “Nakamoto’nun inovasyonunun gerçek olduğunu” ve “finans ve para alanlarında değişimin katalizörü oldu ve olmaya devam edebileceğini” söyledi. Ancak Gensler, kripto borsalarının daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu defalarca söyledi. Kısa süre önce Senatör Elizabeth Warren’a kripto sektörünü denetlemek için daha fazla kongre yetkilisine ihtiyaç olduğunu söyledi ve kendi görüşüne göre “yasama önceliğinin kripto ticareti, kredilendirme ve Defi platformlarına odaklanması gerektiğini” belirtti.