SEC’den Gary Gensler, Daha Fazla Kripto Düzenlemesi İçin Çağrıda Bulundu

Pek çok kişi yeni SEC Başkanı Gary Gensler’in eski Obama dönemi ilerici ekonomik politikalarını sürdürmesini beklerken, Goldman Sachs mezunu kriptoyu uyardı: daha fazla düzenleme geliyor.

Gensler Tüketicileri Korumak İstiyor

Aspen Güvenlik Forumu sırasında, SEC Başkanı Gary Gensler kripto para birimleri ve dijital varlıkları çevreleyen düzenleme hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Salı günkü Bloomberg röportajının ardından, sözlerinin SEC’in resmi duruşunu değil, kendi fikrini temsil ettiği konusunda ısrar etti.

Eski Goldman Sachs, Satoshi Nakamoto’nun vizyonunu överken, izleyicilere hiçbir kripto para biriminin şu anda paranın üç temel işlevini (değer deposu, hesap birimi ve değişim aracı) yerine getirmediğini hatırlattı.

“Öncelikle, kripto varlıkları spekülatif yatırımlar için dijital, kıt araçlar sağlıyor. Dolayısıyla bu anlamda oldukça spekülatif değer depoları oldukları söylenebilir. Ayrıca kriptonun bir değişim aracı olarak çok fazla kullanıldığını görmedik. Bu şekilde kullanıldığı ölçüde, genellikle kara para aklamayı önleme, yaptırımlar ve vergi tahsilatı ile ilgili yasalarımızı çiğnemektir. Ayrıca, yakın zamanda Colonial Pipeline ile gördüğümüz gibi, fidye yazılımı yoluyla gaspı da mümkün kılabilir.”

Gensler için kripto, son zamanlarda aracılık edilen Colonial Pipeline fidye vakasında olduğu gibi, genellikle yasadışı işlemler bağlamında bir değişim aracı olarak kullanılıyor.

Kripto para birimi suç faaliyeti ile bağlantılı olduğu için kötü bir itibar kazanırken, Chainalysis’in 2021 raporu , blok zincirindeki suç faaliyetiyle bağlantılı işlem hacminin %0,5’in altına düştüğünü gösterdi.

Gensler’in seçtiği örneği kullanmak için, ABD makamları, saldırganların Bitcoin’lerini nereye park ettiğini gösteren halka açık blok zinciri verilerini inceleyerek Colonial Pipeline fidyesinin bir kısmını geri alabildi. Gerçekte, Bitcoin’in yerleşik şeffaflığı, suçlular için ideal olmaktan uzaktır.

“Şu anda kriptoda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz. Açıkçası, şu anda daha çok Vahşi Batı’ya benziyor. Bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla doludur. Bu sorunları ele almazsak, çok sayıda insanın zarar görmesinden endişe ediyorum,” diye ekledi Gensler. Kripto pazarlarının ABD’de SEC’in yetki alanına girdiğini gören Gensler’in beyanı, kesinlikle SEC’in başındayken dijital varlıklarla ilgili daha fazla düzenlemenin beklenebileceğinin bir işareti.