Skybridge Capital’den Scaramucci, Kurumsal Yatırımcıların Abartıldığını Söylüyor

Çok varlıklı bir yatırım şirketi olan Skybridge Capital’in CEO’su Anthony Scaramucci, kripto para birimlerindeki kurumsal yatırım patlamasının büyük ölçüde abartıldığını düşündüğünü söylüyor. Geçen hafta Bloomberg’e verdiği bir röportajda Scaramucci, çoğu kurumun yatırım olarak kripto para birimiyle hala ilgilenmediğini ve sadece %10’unun aktif olarak kriptoya yatırım yaptığını belirtti.

Skybridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci, bitcoin ve kripto para birimlerinin kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesine kadar hala uzun bir yol olduğunu düşünüyor. Bloomberg’e sunulan bir röportajda Scaramucci, deneyimlerine göre kurumsal dünyanın sadece %10’unun aktif olarak kripto para birimine yatırım yaptığını belirtti. Scaramucci’ye göre bu bir azınlık olsa da, bir miktar etkisi olan bir azınlık. Skybridge Capital’in kurucusu, durumun “beslenme çılgınlığı” gibi hissettiğini söylüyor.

Yatırımcı şunları söyledi:

“Kurumlar orada değil. Size bu alana kurumsal bir adaptasyon olduğunu söyleyen herhangi biri tamamen dürüst değil ya da benim göremediğim bir şey görüyorlar.”

Bu düşünce çizgisi, tüm kripto para birimi boğa piyasasının çoğunlukla perakende yatırımcılar tarafından itildiğini ve kurumlar gerçekten kripto alanına girdiğinde, ona büyük bir destek vereceklerini savunuyor. Ancak, ETF’ler gibi araçlar bu hedefe ulaşmada önemli bir rol oynayacaktır.

Merkezi olmayan finans, bu yıl kripto para piyasasını yönlendiren en büyük konulardan biri oldu. Aracı olmadan finansal hizmetlere erişim ve işlem yapabilme, sektörün önemli bir özelliğidir. Scaramucci, bunun uzun vadede daha fazla kurumu uzaya çekebileceğini düşünüyor.

Ancak bu durum, kurumların kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda hala temkinli olmaları için sebeplere sahip. Bazıları sektörde net bir düzenleme olmadığını iddia ediyor, bu şu anda Ripple gibi kripto ile ilgili davalarla karşı karşıya olan birçok aktör tarafından eleştirilen bir şey. Bu ay, ABD merkezli önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, kripto tabanlı bir kredi ürünü piyasaya sürmeyi planladığında SEC tarafından durduruldu. 

En son Çin kripto yasağı, yatırımcıların bu araçlara ilişkin algısını da etkiliyor. Her durumda, müşterilerine kripto hizmetleri sunmaya başlayan Goldman Sachs , JPMorgan ve Fidelity gibi büyük kurumsal firmaların kripto para birimine olan ilgisinde bir artış oldu.