Square, DEX için Teknik İncelemeyi Yayınladı

Square , tbDEX adlı yeni bir merkezi olmayan borsa için planlarını açıklayan bir teknik inceleme yayınladı .

Square’in DEX’i Fiat Para Takası Sağlayacak

tbDEX’in temel amacı, fiat ve kripto para birimi arasında fonları dönüştürmek için daha kolay bir yol sağlamak olacaktır. Projenin web sitesinde “tbDEX protokolü, ortalama bireyin kripto inovasyonundan faydalanmasını sağlayan her yerde ve erişilebilir ticaret oluşturmayı hedefliyor” diyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ek olarak fiat para birimini de ele alacağı için borsa anonim olmayacak. Fiat düzenlemesinin doğası, tbDEX’in karşı taraflarının ABD doları ve benzeri varlıkları isimsiz olarak işlemesini imkansız kılıyor.

Bunun yerine, tbDEX, tarafların bir işlemi gerçekleştirmek için gereken tanımlayıcı bilgi miktarını müzakere etmelerine olanak tanır. Merkezileştirilmiş bir borsa yalnızca belirli kimlikleri kabul edebilirken, tbDEX karşı tarafları çeşitli merkezi olmayan kimlikleri ve doğrulanabilir kimlik bilgilerini kabul edebilecektir.

Ekip, bu modelin “anonimliği baltalama veya işlemleri anonimleştirme” girişimi olarak görülebileceğinin farkında olsa da, bu yaklaşımın sansüre, izinsiz erişime ve rekabetçi likiditeye direnç sağlayacağına inanıyor.

Diğer Karşılaştırma Noktaları

Square’in yaklaşımı, genellikle yalnızca kripto para birimini işleyen ve bu nedenle kullanıcıların tamamen anonim kalmasına izin veren, çoğu merkezi olmayan borsada görülenden çok farklıdır.

Bununla birlikte, tbDEX, Interledger ve Stellar’s Anchor projesi gibi merkezi olmayan fiat açık ve kapalı trade sağlamaya çalışan diğer projelere benzer hedeflere sahip görünüyor .

İtibari para desteğini bir emanet sağlayıcıları ağı aracılığıyla işleyen bir DEX olan Bisq, başka bir karşılaştırma noktası sağlar.

Square’in kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, ilk olarak Ağustos ayında merkezi olmayan değişim planlarını açıkladı . Square, halihazırda kullanıcıların Cash App aracılığıyla Bitcoin satın almasına, satmasına ve harcamasına izin veriyor. Bununla birlikte, bu işlemler, inşa etmeyi amaçladığı yaklaşan merkezi olmayan borsa değil, Square tarafından gerçekleştirilir.