Valkyrie, BTC Vadeli İşlemleri ETF’sine Başvuran Dördüncü Firma Oldu

Alternatif finansal hizmetler firması Valkyrie Digital Assets, nakit ödemeli vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla BTC’ye dolaylı alım sunan bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulunan en son şirket oldu.

11 Ağustos tarihli bir taslak izahnameye göre, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, tamamen fona ait olan Cayman Adası merkezli bir yan kuruluş aracılığıyla ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na kayıtlı borsalar aracılığıyla satın alınacak.

İzahname, fonun başlangıçta münhasıran Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören Bitcoin sözleşmelerine yatırım yapacağını ve ETF’nin temel vadeli işlem sözleşmelerinin toplam kavramsal değerini “net varlıklarının %100’üne yakın bir oranda” hedefleyeceğini ekliyor. Mümkün olduğunca fon sağlayın.”

Valkyrie ayrıca Nisan ayında Menkul Kıymetler Yasası (1933) kapsamında bir spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu, ancak yeni başvuru, SEC başkanı Gary Gensler’in, düzenlemeye tabi BTC vadeli işlem sözleşmelerine maruz kalan borsada işlem gören ürünleri onaylamaya açık olabileceğini önermesinden bir hafta sonra geldi. 1940 Yatırım Şirketi Yasası.

Gensler, “Diğer federal menkul kıymetler yasalarıyla birleştirildiğinde, ’40 Yasası önemli yatırımcı korumaları sağlıyor” dedi.

“Bu önemli korumalar göz önüne alındığında, özellikle CME tarafından işlem gören Bitcoin vadeli işlemleriyle sınırlıysa, personelin bu tür başvuruları incelemesini sabırsızlıkla bekliyorum.”

Bloomberg’deki kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Valkyrie’nin şimdi ProShares, Invesco ve VanEck’in ardından Gensler’in konuşmasından bu yana 1940 Şirket Yasası kapsamında Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF için başvuruda bulunan dördüncü varlık yöneticisi olduğunu belirtti.

Gensler’in son açıklamalarından yararlanan Balchunas, fonların Kasım ayı kadar erken bir tarihte SEC’den bir karar alabileceğini geçici olarak öngördü.