Walmart Sonunda ABD’de 8.000 Bitcoin ATM’si Kurmayı Planlıyor

Walmart, ABD genelindeki mağazalarına 200 Bitcoin ATM’si kurmak için bozuk para makinesi şirketi Coinstar ve kripto para borsası CoinMe ile ortaklık kurdu. 

Pilot uygulama yalnızca 200 kiosk içerse de, Bloomberg’e göre, daha geniş lansman sonunda ülke genelinde 8.000 bitcoin ATM’sinin kurulumunu görmeyi planlıyor. Henüz zaman çizelgeleri hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi.

Coin ATM Radar’a göre, şu anda ABD’deki seçkin marketlerde ve servis istasyonlarında 25.000’den fazla bitcoin ATM’si var. Coinstar, 33 eyalette Bitcoin alımları için etkinleştirilmiş 4.400 kiosk işletiyor.

BitOoda’nın baş strateji sorumlusu ve araştırma başkanı Sam Doctor, Bloomberg’e Bitcoin ATM’lerinin yeni bir gelişme olmadığını ve zaten birçok süpermarkette bulunabileceğini söyledi:

“Walmart, Bitcoin erişimini daha fazla insana genişletiyor ve ilk pilotun ötesine geçmeleri durumunda şüpheciler arasında daha fazla meşruiyet sağlıyor.”

Müşteriler, Bitcoin ATM’sini bir banknot ekleyerek ve kullanım kodu içeren bir kağıt kupon alarak kullanabilirler. Kodu kullanmak için müşterilerin bir Coinme hesabı oluşturması ve arka plan kontrolünü tamamlaması gerekir. Kullanıcılar, yakın gelecekte bu işlevi sunmayı planladıklarına dair herhangi bir işaret olmaksızın Bitcoin’i hesaplarından çekemezler.

Bitcoin ATM’leri, Bitcoin seçeneği için %4’lük bir ücret ve ayrıca %7’lik ek bir nakit değişim ücretinden oluşan %11’lik bir ek ücrete sahiptir.

Bir karşılaştırma noktası olarak, popüler kripto ticaret platformları Binance ve Coinbase, banka ve kredi kartı alımları için sırasıyla %3 ila %4,5 ve %3,99 ücret alıyor. Bir banka hesabından Binance veya Coinbase cüzdanına doğrudan para yatırmak ücretsizdir.

Haber, “Wal Mart şimdi Bitcoin satıyor … harika!” Ancak diğer kullanıcılar yüksek ücretlerden şikayet etti.

Datcyberguy, haberlere yanıt olarak “BTC ATM ücretleri herkesin bildiği gibi yüksek, ayrıca ‘mevcut’ BTC fiyatı satın alırken her zaman çok daha yüksek ve satarken daha düşük” dedi.

Reddit kullanıcısı Axatar, “Bu bir dolandırıcılık, ama en azından bir benimseme işareti bazı insanların BTC’yi büyük ücretler ödemeye yetecek kadar isteyebileceğini düşünüyorlar” dedi.

Bu, Walmart’ın kripto dünyasında gösterdiği ilk ilgi işareti değil. Ağustos ayında perakende devi, şirketin dijital para birimi stratejisini yönlendirmek için bir kripto ürün lideri aradığını duyurdu. İş listesi o zamandan beri Walmart’ın web sitesinden kaldırıldı, ancak rolün bir reklamı Linkedin’de kaldı.

Walmart China, ürünleri izlemek için blockchain tabanlı tedarik zinciri yönetim platformu VeChain ile de işbirliği yaptı. Bununla birlikte, Eylül ayında Litecoin (LTC) ile bir ortaklık ilan eden sahte bir Walmart basın açıklamasının hemen ardından gelen Bitcoin ATM haberleri konusunda bazı şüpheler vardı. Aldatmaca, kısa bir süreliğine altcoin fiyatlarının %20’den fazla yükselmesine neden oldu.