Yeni Alman Hükümeti Koalisyon Anlaşmasında Kriptoya Değiniyor

Yeni Alman hükümeti, geleneksel finans ve “yenilikçi iş modelleri” arasında eşit bir oyun alanını savunan koalisyon anlaşmasında kriptoya atıfta bulundu.

Üç Alman siyasi partisi bu hafta, sol eğilimli Sosyal Demokratların (SDP), Yeşiller Partisi’nin ve sağ dostu Hür Demokratların (FDP) dizginleri bu yıl Aralık ayından itibaren alacağı bir koalisyon anlaşmasını bu hafta kabul etti.

24 Kasım’da yayınlanan 177 sayfalık anlaşmanın kaba bir çevirisine göre, koalisyon kripto varlıkları ve blok zinciri işletmeleri gibi yeni bir “yeni finansal yeniliklerden kaynaklanan fırsatlar ve risklerle ilgili yeni bir dinamik” çağrısında bulunuyor:

“Yeni iş modellerinin bütünsel ve risk açısından yeterli denetimini sağlamak için Avrupa finans piyasası denetim yasasını dijitalleşmeye ve karmaşık grup yapılarına uygun hale getiriyoruz.”

“Kripto sektörü için ortak Avrupa denetimine ihtiyacımız var. Anlaşma, kripto varlık hizmet sağlayıcılarını, hak sahiplerini tutarlı bir şekilde belirlemeye mecbur ediyoruz” diye ekliyor.

Belge, AB denetim otoritesinin “yalnızca geleneksel finans sektörüyle ilgilenmekle kalmayıp, aynı zamanda kara para aklama ve terörün finansmanı için kripto değerlerinin kötüye kullanılmasını da önlemesi” gerektiğini belirtiyor.

Koalisyonun kurulmasının 26 Eylül’deki Alman federal seçimlerinin ardından iki ay süren müzakereler sürdüğü bildiriliyor ve bu, Angela Merkel’in 16 yıllık Şansölye olarak görev süresinin sona erdiğini gösteriyor ve emekli olanın yerini SDP’den Olaf Scholz alacak.

AB genelinde kripto para ilerliyor

Kıtanın başka yerlerinde, AB’nin siyasi gündemine yön veren Avrupa Konseyi ‘Kripto Varlıklarda Piyasalara İlişkin Düzenleme (MiCA) çerçevesi ve ‘Dijital Operasyonel Dayanıklılık Yasası’ (DORA) adlı iki öneriyi kabul etti.

İlk olarak Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan MICA, “yeniliği destekleyen ve kripto varlıklarının potansiyelinden yararlanan kripto varlık piyasası için düzenleyici bir çerçeve” oluşturmayı amaçlıyor. Hâlâ Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekmekle birlikte yasalaşırsa, kripto varlık ihraççılarını daha katı gereksinimlere tabi tutacak, ancak değiştirilemez tokenler ( NFT’ler ) ve hizmet tokenlerini bu düzenlemenin kapsamı dışında kalacak.

26 Kasım’da r/CryptoCurrency subReddit’teki “BelgianPolitics” kullanıcısının kapsamlı bir gönderisinde, aşamalı düzenleyici teklif “tüm kripto endüstrisi için bugüne kadarki en önemli teklif” olarak etiketlendi.

Redditor’un analizi, yazı yazılırken yaklaşık 900’den fazla yorum içeriyor ve MICA’da önerilen yasaların ayrıntılı bir özetini sunuyor. Yazar önerilerin önemini vurguladı:

“Bu kurallara Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren her kuruluş tarafından uyulması gerekecek. Ancak, ‘Brüksel Etkisi’ nedeniyle, bu kuralların sonunda uluslararası standartlar haline gelme olasılığı çok yüksektir. Herkes ABD ve Çin’e odaklanırken, AB gelişigüzel bir şekilde öncülük ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir