Cardano (ADA), Alonzo Güncellemesi ve Yeşil Girişim ile Gelişiyor

Cardano, Alonzo’nun artık akıllı sözleşmeler yürüttüğünü mutlu bir şekilde duyuruyor . Alonzo ana ağ güncellemesi, Temmuz ayı sonlarında veya Ağustos ayı başlarında Cardano blok zincirinde başlayacak. Alonzo test ağı sadece birkaç hafta önce çıktı.

Özellikle bu haber , IOHK YouTube kanalında iki haftada bir yapılan video güncellemesi sırasında ortaya çıktı. Duyuruyu IOHK’nın pazarlama ve iletişim direktörü Tim Harrison yaptı. Özellikle, artık Alonzo düğümüyle ‘konuşma’ konumunda olduklarını söylüyor. 

Ek olarak, Alonzo’nun basit akıllı sözleşmeler oluşturabileceğini ve bunları deftere aktarabileceğini ortaya koyuyor. Akıllı sözleşme, basit bir işlem veya ödeme onayı olabilir.

Ayrıca video, bunun sadece Alonzo White aşamasının başlangıcı olacağını belirtiyor. İdeal olarak, bu aşama Temmuz ayında başlayacak. Bununla birlikte, ancak tüm şirket ortakları akıllı sözleşme komut dosyalarını tamamlayabildiklerinde başlayabilir.

Bu nedenle, bu ortaklar zinciri doğrulayabileceklerini, uygulayabileceklerini ve sunabileceklerini başarılı bir şekilde kanıtladıklarında, Alonzo White tüm hızıyla devam edecektir.

Öte yandan Cardano blok zinciri , önde gelen ‘Yeşil’ blok zinciri teknolojisiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Cardano, Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs protokolünü kullanır. Bu algoritmanın, geleneksel Proof-of-Work (PoW) konsensüsüne göre enerji açısından daha verimli bir alternatif olduğu kanıtlanmıştır. Cardano’nun Yoroi cüzdanının arkasındaki geliştirici EMURGO, PoS’un neden daha iyi bir alternatif olduğunu açıklıyor. İlk olarak, bir PoS ağındaki doğrulayıcıların ihtiyaç duyduğu donanım, PoW’daki bir madenciden çok daha ucuzdur. İkincisi, PoS donanım gereksinimleri yılda yalnızca 1.900 kWh tüketir.