HSBC CEO’su, Bankanın Kripto Para Hizmeti Sunma Planının Olmadığını Söylüyor

HSBC, artan sayıda büyük bankanın kripto hizmetleri sunmaya başlamasıyla bitcoin ve kripto para birimi duruşunu doğruladı. CEO Noel Quinn, HSBC’nin Bitcoin’i bir ödeme aracı yerine bir varlık sınıfı olarak gördüğünü, ancak bankanın müşteriler için kripto para birimi yatırımları sağlamak için acele etmediğini söylüyor.

HSBC CEO’su Noel Quinn, bankanın “bir kripto para birimi alım satım masası kurma” veya müşterilere yatırım olarak kripto para birimleri sunma gibi bir planı olmadığını söyledi, Reuters’a Pazartesi günü bildirdi.

Quinn’in şu sözleri aktarıldı: “Dalgalanma göz önüne alındığında, bir varlık sınıfı olarak bitcoin’e girmiyoruz, müşterilerimiz orada olmak istiyorlarsa tabii ki öyleler, ancak onu servet yönetimi işimiz içinde bir varlık sınıfı olarak tanıtmıyoruz … benzer nedenlerle, stabilcoinlere koşmuyoruz. “

Haber kaynağı, HSBC yöneticisi, kripto para birimlerine şüpheyle yaklaştığını, çünkü onlara sahip olanların şeffaflığını ve bunların fiat paraya dönüştürülebilirliğiyle ilgili sorunları değerlendirmenin zor olduğunu açıkladı. Quinn ayrıca şunları paylaştı:

Bitcoin’i bir ödeme aracından çok bir varlık sınıfı olarak görüyorum ve çok değişken olduğu için müşterilerin bilançosunda nasıl değerleneceğine dair çok zor sorularla karşılaşıyorum.”

Ek olarak şunları söyledi: “Ardından, depolanmış değer endişelerini gidermek için arkasında bir miktar rezerv desteği olan stabilcoinlere ulaşırsınız, ancak bu, sponsor kuruluşun kim olduğuna ve rezervin yapısına ve erişilebilirliğine bağlıdır.

HSBC CEO’sunun kripto para birimi ile ilgili açıklaması, Çin’in finansal kurumların kripto işlemleriyle ilgili hizmet vermesini yasaklaması ve 2017’de açıklanan kripto para birimi baskısını tekrarlamasıyla geldi. Çin, HSBC’nin büyüme stratejisinin anahtarıdır.

HSBC, bitcoin veya herhangi bir kripto para birimine dostça davranmadı. Nisan ayında banka, müşterilerin Microstrategy gibi bitcoin tutan şirketlerin hisse senetlerini satın almasını engellemek için politikasını değiştirdi .

Bu arada, Morgan Stanley, Goldman Sachs, UBS, DBS ve Citigroup da dahil olmak üzere diğer büyük bankalar kripto hizmetlerini başlatıyor veya başlatmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir