Balina Alarmları (Whale Alert) ne işe yarıyor ?

Büyük devletler dönem dönem kripto paraları terör finansmanı veya vergi kaçakçılığı için kullanıldığını savunmuştur. Oysaki dünyada yapılan kötü amaçlı para transferlerinin çoğu nakit dolar üzerinden sağlanmakta ve hiçbir şekilde izi sürülememekte. Blok zinciri teknolojisi aslında kullanıcılara neredeyse tamamen şeffaf ve kolaylıkla tespit edilebilir bir sistem sunuyor.

Bitcoin transferleri cüzdandan cüzdana aktarılıyor ve bu aktarımlar ağdaki tüm dağınık veritabanlarına yazılıyor. Diğer kripto para teknolojilerinde de durum buna benzer şekilde seyrediyor, ancak izi sürülemeyen yani cüzdanlar arası transferlerin görülemeyeceği çözümlerde var. Bunlar Privacy yani gizlilik amacı olan DASH veya Monero gibi coinler örnek gösterilebilir. Bu coinler ülkeler tarafından yasaklandığında ve tüm borsalardan çıkarıldığında regülasyonla tüm kripto para sistemine söylenen kara para aklama söylemini yok edebilir ve ülkeler kripto paraları daha iyi bir şekilde kullanıma sunabilir. Bu para transferlerini elbette balinalar yani büyük miktarda varlığı olanlarda yapıyor ve bu transferler blok zincirinde açıkça herkese gözüküyor. Bunu görmek için Whale Alert veya Whale Trades gibi belirli sosyal mecralarda otomatik olarak bildiri yayınlayan botlar mevcut. Blok zincirini tarayarak belli coinlerin milyon dolarlık hareketlerini görebiliyoruz. Bu bizim ne işimize yarıcak diyebilirsiniz, büyük para transferleri örneğin 4000 adet bitcoin coinbase üstünden başka bir cüzdana gittiğinde bunu hold etmek olarak anlayabiliriz. Tether firmasının bastığı 2.000.000.000 dolarlık USDT biriminide aynı şekilde görüp piyasanın boğaya yönlü olduğunuda yorumlanabilir. Elbette bazı balinalar piyasayı korkutmak amaçlı gruplar halinde aniden borsalara bitcoin gönderip satıcakmışcasına yorumlatmasınada neden olabiliyor.

Whale Alert diğer bir güzel yanı ise yakım işlemlerinide bize gösteriyor olması burda da genelde USDC yakımlarını görüyoruz. Whale Trade ise borsalardaki açılan yüksek miktarda LONG veya SHORT pozisyonları bize gösteriyor, aynı şekilde korkutmak amaçlı yüksek sayıda short işlem açan balina bildirimleride gelebiliyor. Piyasayı yorumlarken kullanabilceğiniz bu araçlar ve kripto paraların ne seviyede kolayca izlenebilirliğini kanıtlıyor. Cüzdan adresleri kime ait bilemeyebiliriz bazı güvenlik kuruluşları bu transferlerin izini sürüp en son borsaya gelip nakite dönme anına kadar izleyebiliyor ve kolluk kuvvetleri harekete geçip kara para aklayanları yakalayabiliyor. Borsalar belli dönemlerde hacklenme olayı yaşadı bu durumda da bitcoinler whale alert tarafından hacklenmiş şekilde olan bitcoinlerin hareketini bildirdiğinde yine piyasada korku hakim olabiliyor, aslında bu bitcoinleri asla satmayacaklar çünkü yakalanma ihtimalleri yüksek bu korkuyu short pozisyon için kullanıp anlık piyasa hareketinden gelir edip çaldıkları bitcoin kadar para kazanabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir