Fonlama oranının Piyasaya Etkisi

Kaldıraçlı yada Vadeli dediğimiz işlemlerde sürekli olarak açılan ve likidiet olmadığınız sürece long veya short pozisyonların üstünlüğüne göre bir tarafın diğerine faiz ödediği sistem diyebiliriz.

Bazı borsalar bu ödeme işlemini her 8 saatte bir yaparlar, örneğin Binance Vadeli işlemler kısmına girdiğinizde fonlama oranı ve ne kadar süre kaldığını görebilirsiniz. Diğer bir örnek olarakta Bitmex borsasıda her 8 saatte bir fonlama yapıyor. Bazı borsalarda her saat bu fonlamayı alarak piyasanın manipüle edilmesinin önüne geçmeyi hedeflemişlerdir.

Boğa sezonunda olduğumuz için fonlama sistemi uzun pozisyonların lehine olduğu durumda %0.0100 şeklinde veya çok yüksek rakamlara %0.3600 şeklinde pozisyonların üstünlüğüne göre artabiliyor.

Ayı sezonunda olsaydık bu fonlama oranları -%0.0100 şeklinde olabilirdi bu durumda da long pozisyonu olanlar short pozisyonlara faiz ödemesi gerekirdi.

Balina dediğimiz yüksek seviyeli yatırımcılar milyon dolarlık işlem açtıklarında bu kadar düşük miktardaki faiz dahi birçoğumuzun toplam bakiyesinden dahi fazla olabiliyor. Bu durumda 8 saatin sonunda faiz ödemek yerine long pozisyonu kapatıp genellikle son 1 saat kala short açıp hem bunu diğer balinalarda yaptığı için short pozisyondan kar elde ediyor hemde longcuların ödediği yüksek faizi kendi fonuna eklemiş oluyor. Bu durumda borsaların saatleri aynı olmayabiliyor ve farklı saatlere yakın bu tarz yüksek fonlama oranının olduğu dönemlerde bu tarz sert düşüşleri boğa piyasasında görebiliyoruz. Faiz alındıktan sonra tekrar short pozisyonu karla kapatıp long pozisyon açıp takasına devam edilebiliyor.

Diğer bir manipilasyon ise bu fonlama oranlarının önceliğine göre fiyatın düşeceği veya yükseleceği hakkında bize bilgi sağlayabilceği düşüncesi. Tek bir parametreyle piyasayı yorumlamak doğru olmaz ve balinalar pozisyonları kapatıp short açarak eksi faiz ile ayı geliyormuş gibi korkutarak tecrübesiz analistlerin yanlış yorumlamasına neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir