Sıcak Cüzdan mı yoksa Soğuk Cüzdan mı ?

Kripto para borsaları ve cüzdan adresleri her geçen gün artmaya devam ediyor, ülkemizde yaşanan Thodex olayından sonra piyasalarda soğuk cüzdanlara epey bir talebin olduğunu görüyoruz. Sıcak cüzdanların avantajı anlık olarak borsada işleme açık olması ve hızlı olarak işleme almak. Soğuk cüzdanların dezavantajı ise sürekli olarak gas fee dediğimiz (ağın talep ettiği transfer ücreti) ücretleri ödemek hayli sıkıcı oluyor ve soğuk cüzdanların artan fiyatları bu durumda küçük yatırımcıların ilgi odağından çıkabiliyor ancak burda dikkat edilmesi gerekende aynı zamanda yapılan borsa tercihi oluyor. Kullanıcılar lüks araçların ve mankenlerin bulunduğu fotoğraflara veya dogecoin gibi token dağıtımlarına çekilip en ufak kullanıcıya güven vermeyen borsalar araba parasını dahi yatırabiliyor. Türkiye’de henüz borsalara karşı bir regülasyon yok ancak bu haberlerle birlikte ilerleyen dönemlerde gelmesini beklemekteyiz. Paramızı emanet edeceğimiz borsaları bizzat tavsiye etmiyoruz ancak büyük borsalara ve sistemlerinin çalışma gücüne bağlı olarak ne kadar iyi hizmet verdiklerini araştırabilirsiniz ve bunun doğrultusunda tercihte bulunabilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise yatırımcıların başka ülkelerin regülasyonuna tabi olmuş borsaları tercih etmeleri olabilir buda en azından herhangi bir devlet tarafından denetlenmeyen borsalara nazaran güven verebilir. Peki en güveniliri hangisi oluyor derseniz bu durumda elbette soğuk cüzdan en güvenlisi olacaktır çünkü internete kapalı ve üst düzey şifreleme ile korunmaktadır. Genellikle balina dediğimiz 1000 adet Bitcoin’i olan yatırımcılar gibi yüklü miktarda varlığı güvenle saklamak isteyebilir. Borsalar devlet regülasyonuna dahi tabi olsalarda hacklenme durumları vardır buda yine yatırımcıyı soğuk cüzdana itmekte.

Pandemi ile yaşanan üretim darlaşması nedeniyle ülkemizde alınabilir seviyede olan soğuk cüzdanlarında fiyatları hayli yükselmiş durumda. Kullanıcıların anlık olarak yapıcakları takaslar için borsada bir miktarı tutmaları mantıklı olacaktır, eğer ki uzun vadeli ve yüksek miltarda varlık var ise soğuk cüzdanda tutulması daha mantıklı olacaktır. Böylece tüm bakiye tek bir kaynakta tutulmak yerine birden fazla kaynakta olucak ve en güvenli ve değerli varlıklarınızda elinizin altında saklanabilecektir.

Sıcak cüzdanın avantajlarını özetleyecek olursak

Sıcak cüzdanlar Anlık borsadan erişim, transfer ücretleriyle boğuşmamak ve soğuk cüzdana para harcamıcak olmamız avantaj sağlıyor.

Soğuk cüzdanın avantajlarını özetleyecek olursak

Soğuk cüzdanlar yüksek seviyede şifreleme, fiziksel olarak sürekli yanınızda olması, kaybolduğunda private key ile kurtarılması ve herhangi bir şekilde birileri tarafından borsa cüzdanınıza el koyulsa dahi soğuk cüzdanınızı sakladığınızda kimsenin erişemeyecek olması.

Son olarakta yazılımsal olarak bilgisayarınızda da cüzdan bulundurabilirsiniz ancak hacklenme ve internete bağlı olduğunuz için hem soğuk cüzdanın getirdiği dezavantajlar hemde sıcak cüzdanda yaşayabilceğiniz sorunlar karşınıza çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir