Stable Coinler Neden Önemli ?

Blok Zinciri teknolojisi devrim niteliğinde olsada kullanıcıların genel algı ve ilgisi bitcoin üzerinden kar elde etmek üzerinden geçiyor çünkü çok yavaş transfer ediliyor ve yüksek ağ ücretlerine neden oluyor. Kullanıcılar aynı zamanda yüksek volatiliteden uzak ve bu teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanarak sabit bir değer saklama ve ülkeler arası anlık ve güvenli bir şekilde para transfer etmenin yöntemini blok zincir teknolojisine entegre edilen stablecoinler ile sağlayabiliyor. Son birkaç yılda kripto paralara artan talep ile birlikte dolarla değeri ölçülen bitcoin veya ethereum gibi varlıklar borsalarda yerel para birimi olan Türk Lirası veya Dolarla yapılıyor. Şuanda herhangi bir Türk Lirasına endeksli coin bulunmasa da Türk borsaları bu coinleri işlem çifti olarak TRY bazında takas etmelerine imkan tanıyor. Dolar bazında ise Stablecoin dediğimiz USDT veya USDC gibi doları fiziksel olarak tutup bu varlık birimlerini borsada dolara birebir eşit tutacak şekilde kullanıcılara sunmak ile sorumludurlar.

Kullanıcılar herhangi bir fiyatı sürekli volatil olan para birimleri yerine bu varlık birimlerini tercih edebiliyor. Özellikle freelancer dediğimiz bağımsız bir şekilde yazılım üretmek gibi yeteneği olan insanlar transfer işlemlerinde USDT şeklinde ödeme alabiliyor, buda işlemin hem hızlı hemde ödenen para biriminin sabit bir şekilde dolara endeksli olarak kullanıcının daha konforlu bir şekilde ödeme almasını sağlamış oluyor.

Güvenlik olarak bu coinler belirli firmalar tarafından merkeziyet çatısı altında korunmaları gerekiyor buda güveni bitcoine göre daha düşük kılıyor. Örneğin Tether firması fiziksel olarak tuttuğu doların çok çok daha üstünde blokzincirinde USDT basarak bitcoini pumplattığı iddiası vardı ve bu piyasayı korkutmuştu. Dava 18 milyon dolar ceza karşılığında kapanmıştı ve firma kendini temize çıkarmıştı. Bu noktada birden fazla dolar endeksli coin sunan firmaları araştırıp ona göre varlığımızı sabit bir şekilde saklıyor olmamız gerek. Ülkeler gelişen kripto teknolojisine sessiz kalmayıp CBDC olarak yani Merkez Bankası Dijital Para birimi şeklinde hem merkeziyetçi hemde devletin kullanıcılara sunacağı hizmet ile ilgili hızlıca aksiyon almış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir